Proč a jak plavat s miminkem doma ve vaně?

Plavání ve vaně a jeho vliv na psychomotorický vývoj miminka

Plaváním se miminku posilují hluboké stabilizační svaly, které miminko potřebuje k otáčení, lezení, sezení, stoupání i chození, a proto je skvělé plavat i s miminky, která jsou hypotonická a potřebují zpevnit a posílit tělíčko nebo mají indikované nějaké speciální cvičení.

Je vhodné i pro miminka s predilekcí hlavičky, pro miminka, která se hodně zaklání, nebo ta, která se otáčí pouze na jednu stranu – voda je nutí se vystředit a zapojit tak i svaly, které při jiné činnosti nepoužívají.

Plavání má taky blahodárný vliv na metabolismus miminek, takže je vhodné i pro miminka, která méně přibírají na váze.

Přináší úlevu při bolení bříška a je samo o sobě i skvělou prevencí kolik, ve vodě se miminko může pohybovat způsobem, jakým na suchu ještě nezvládne a snáze si tak od bolení bříška uleví.

Jak často a jak dlouho plavat?

Aby mělo plavání smysl, je ideální plavat ob den, minimálně však jednou týdně. Miminko ze začátku vydrží plavat pouze 5-10 minut, ale postupně si zvykne a vydrží déle, klidně i 15-20 minut. Velmi doporučuji nekončit plavání pláčem.

Pokud se vaše miminko při plavání rozpláče, snažte se ho utišit ještě ve vodě – zpíváním, houpáním na hladině, pohledem do očí, mluvením, klubíčkem a nebo si klidně vlezte za svým miminkem do vany a pomazlete se s ním.

Postupně se naučíte poznat signály miminka, kdy potřebuje odpočívat a kdy už toho má dost a potřebuje skončit dřív, než se rozpláče (zrychlený dech, zrychlené a trhavé pohyby, které na začátku plavání miminko nedělalo, začne si „stěžovat“).

Plavat můžete v kteroukoliv denní dobu, která vám a vašemu miminku vyhovuje, není nutné, aby to bylo večer. Když se vám to podaří večer, můžete využít i dalších benefitů – miminko se krásně rozhýbá, unaví se, uvolní  (případně i vyprdí, takže nehrozí večerní koliky) a bude potom krásně spinkat.

Důležité je, aby miminko nebylo před plaváním hladové, je velmi pravděpodobné, že by bylo nevrlé a plačtivé a přitom by to nemělo souvislost s plaváním. Ideální je kojit miminko nejpozději půl hodiny před plaváním, ale pokud byste své miminko nakojila i těsně před plaváním, tak mu to nijak neublíží, maximálně si třeba ublinkne a to mu neuškodí.

Když se miminko při plavání do vody vyčůrá, ničemu to nevadí, moči je velmi malé množství a ve vodě se ztratí. Pokud se ale do vody miminko pokaká, je nutné plavání ukončit, vanu vypustit a vyčistit.

Plavání s miminkem ve vaně může být také skvělým rituálem pro tatínky, kteří jinak nemají s miminkem mnoho společných aktivit a můžou si tak užít chvilku pro sebe.

Teplota vody

S koupáním i plaváním začínáme na teplotě 36-37°C, určitě nedáváme dětem vodu teplejší, ani v bříšku ji teplejší neměly. Miminko by po koupání ani po plavání nemělo být červené, je to známka přehřátí z příliš teplé vody. Kromě toho se miminko při plavání hodně hýbe a je to podobné, jako byste se snažili plavat kraula v termálech, což je velká zátěž pro tělo.

Postupně se snažte každý týden až dva snížit teplotu vody o 0,5-1°C, ideálně až na teplotu 31-32°C, obzvlášť, pokud se chystáte se svým miminkem na plavání v bazénu. Takto postupně to pro miminko bude přirozené a chladnější voda mu nebude vadit.

Otužováním si miminko posiluje imunitu, po koupání mu nebude zima a v bazénu, který se málokdy dostane nad teplotu 31°C, se bude cítit příjemně.

Časté dotazy

1.Kdy začít plavat s miminkem ve vaně?

S plaváním ve vaně (vaničkováním) je možné začít už od narození miminka, hned poté, co se mu zahojí pupík. Pro miminko je plavání velmi příjemné, protože plynule přechází z plodové vody v bříšku k plavání ve vodě a je to pro něj naprosto přirozené. První dva až tři měsíce stačí k plavání i dětská vanička, později už je lepší používat vanu, protože je důležité, aby se miminko při plavání nedotýkalo zadečkem vany.

2.Do kdy je možné s miminkem plavat ve vaně?

Plavat se svým miminkem doma můžeš přibližně do 10ti měsíců, nebo dokud miminko spolupracuje (děti, které se naučí samostatně lézt a sedět už často nechtějí plavat ve vaně na zádech).

3.Nevadí, že se miminku dostane voda do oušek?

Nevadí, voda zase vyteče ven, jakmile bude miminko otáčet hlavičkou 🙂 Doporučuji bezprostředně po plavání nechodit hned ven, ale dát si alespoň 30 minut na aklimatizaci.

4. Musí se miminko potápět? Co když se při plavání potopí samo? Potřebuje miminko nějaký signál?

Své miminko nemusíte potápět, jde spíše o to, že si miminko zvyká na vodu kolem obličeje a v obličeji a umí se pak snadněji ve vodě zorientovat, pokud se potopí omylem.

Miminko má na zadržení dechu reflex, který nevymizí, funguje to stejně jako když vás někdo strčí do vody a vy zadržíte dech, i když jste potopení nečekali. Z tohoto důvodu není nutné miminku říkat před potopením signál.

Můžete se setkat i s tím, že některé plavecké školy používají abecedu potápění a před potopením zvykají děti na signál. I to je v pořádku.

Cílem plavání ve vaně je především radost miminka z vody, přivyknutí na vodní prostředí, povzbuzení psychomotorického vývoje a v neposlední řadě jde o krásný společný rituál.

Když se miminko potopí omylem, zůstaňte v klidu a dejte tak miminku najevo, že je to v pořádku, nic se nestalo, dejte miminko do odpočinkové polohy a až se uklidní, pokračujte dál.

5. Co když má miminko ekzém?

Můžete do vody přidávat přírodní koupelovou sůl (nejlépe himalájskou), která vodu desinfikuje a má příjemné uklidňující, hojivé a čistící účinky na ekzematickou kůži. Díky soli pak voda miminku kůži nedráždí, ale naopak zklidňuje, kůže nesvědí a miminko může nerušeně spinkat. Toto platí i při obyčejném koupání miminka.

6. Co se ve vaně miminko naučí?

Naučí se lépe pracovat se svým tělem, posilovat svalové partie, které jinak používá pouze minimálně, naučí se důvěřovat vodě, ležet na ní a uvolnit se, učí se splývat na zádech a nejde do paniky, když se náhodou ponoří. Začínáme takto s nácvikem sebezáchrany ve vodě.

7. Co když se plavání ve vaně miminku nelíbí?

Možností je mnoho, ale obecně vzato, trvá obvykle týden, než si miminko zvykne na nějakou novou činnost, takže je dobré plavání opakovat a podle jednoho „nepovedeného“ plavání neusuzovat, že mimčo nemá rádo vodu a plavání ho nebaví.

Můžeme i změnit dobu plavání, někdy jsou večer už miminka unavená nebo přetažená a je vhodnější plavat třeba dopoledne – můžete si s tím pohrát a testovat podle svého. Také doporučuji neplavat s miminkem hladovým.

8. Co nám plavání přinese?

Rodičům dobrý pocit aktivně společně stráveného času a miminku radost z pohybu ve vodě.

Dopřejte také svým dětem znovu pocit bez tíže, vraťte je zpět do vody a nechte je plavat a dopřejte jim pocit být zase jako v bříšku.

A pokud máte vanu a nejen vaničku, můžete se svými dětmi plavat ve vaně klidně do prvních narozenin (nebo dokud se vám do vany vejdou).

 

Před plaváním

Před plaváním provedeme běžnou hygienu miminka – opláchneme obličej, pod krkem, umyjeme všechny záhyby na těle a zadeček. Nemažeme miminko olejíčkem, ani nepoužíváme koupelový olej – miminko by nám při plavání klouzalo a nezvládli bychom správně provést úchopy.

Po plavání

I když to vypadá, že se miminko jen tak „převaluje“, je to pro něj posilovačka. Může být po plavání vyhládlé i když se krmilo nedlouho před plaváním. Doporučuji po plavání zabalit miminko do osušky, klidně nakojit, pokud se kojení dožaduje a pak teprve pokračovat v dalších rituálech, masáži, nebo oblékání.

 

Jak dlouho plavat?

Ze začátku miminko zvládne plavat přibližně 5-7 minut, nejlepší je řídit se miminkem. Je důležitější, aby dělalo cviky ve vodě kvalitně, než aby to bylo co nejdéle. Jak si bude miminko na plavání zvykat a posílí své tělíčko, může plavat klidně i 10-20 minut (stále platí, že se řídíme miminkem).

Jak často plavat?

Aby mělo plavání smysl a aby si mohlo miminko dobře zvyknout, plaveme minimálně jednou týdně, ideální je ob den – a cokoliv mezi ob den a jednou týdně je v pořádku. Pokud bychom plavali s miminkem méně než jednou týdně, ztrácí svůj význam, pro miminko je týden dlouhá doba a pokaždé by to pro něj bylo znovu jako poprvé.

 

plavání s dvouměsíčním miminkem

 

Když děti začnou plavat takto brzy, zůstane pro ně voda přirozeným prostředím. Novorozené miminko ještě neumí ovládat své tělíčko, jen leží a je odkázané na to, co s ním uděláte a díky vodě se může znovu dostat do „stavu bez tíže“ a hýbat se volně a cítit se zase jako v bříšku.

Voda má kouzelnou moc vyplavovat emoce a dost často se stává, že děti při koupání pláčou. Někdy je to tím, že je ve vaničce málo vody (nebo miminko leží na nějakém koupacím lehátku) a miminko je víc na suchu, než ve vodě a to mu může být nepříjemné. Někdy se ve vodě spouští proces vyplavování vzpomínek na prenatální období nebo na porod a i s tím se jde naučit pracovat a pomoct miminku toto období překonat, aniž by to pro rodiče byl každodenní stres z koupání.

 

Ve VIP klubovně Mámy s nadhledem najdeš konkrétní návody jak plavat s miminkem doma ve vaně. Videa jsou točená s miminky v jejich domácím prostředí, aby byly jejich reakce autentické a vše bylo podobné tomu, jak bude plavání probíhat i u vás doma.

Možné je také domluvit si osobní návštěvu u vás doma.

Ať se vám krásně plave!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů