Jak plavat s miminkem doma ve vaně?

Plavání ve vaně a jeho vliv na psychomotorický vývoj miminka

Plaváním se miminku posilují hluboké stabilizační svaly, které miminko potřebuje k otáčení, lezení, sezení, stoupání i chození, a proto je skvělé plavat i s miminky, která jsou hypotonická a potřebují zpevnit a posílit tělíčko nebo mají indikované nějaké speciální cvičení.

Je vhodné i pro miminka s predilekcí hlavičky, pro miminka, která se hodně zaklání, nebo ta, která se otáčí pouze na jednu stranu – voda je nutí se vystředit a zapojit tak i svaly, které při jiné činnosti nepoužívají.

Plavání má taky blahodárný vliv na metabolismus miminek, takže je vhodné i pro miminka, která méně přibírají na váze.

Jak často a jak dlouho plavat?

Aby mělo plavání smysl, je ideální plavat ob den, minimálně však jednou týdně. Miminko ze začátku vydrží plavat pouze 5-10 minut, ale postupně si zvykne a vydrží déle, klidně i 15-20 minut. Velmi doporučuji nekončit plavání pláčem.

Pokud se vaše miminko při plavání rozpláče, snažte se ho utišit ještě ve vodě – zpíváním, houpáním na hladině, pohledem do očí, mluvením, klubíčkem a nebo si klidně vlezte za svým miminkem do vany a pomazlete se s ním.

Postupně se naučíte poznat signály miminka, kdy potřebuje odpočívat a kdy už toho má dost a potřebuje skončit dřív, než se rozpláče (zrychlený dech, zrychlené a trhavé pohyby, které na začátku plavání miminko nedělalo, začne si „stěžovat“).

Plavat můžete v kteroukoliv denní dobu, která vám a vašemu miminku vyhovuje, není nutné, aby to bylo večer. Když se vám to podaří večer, můžete využít i dalších benefitů – miminko se krásně rozhýbá, unaví se, uvolní  (případně i vyprdí, takže nehrozí večerní koliky) a bude potom krásně spinkat.

Důležité je, aby miminko nebylo před plaváním hladové, je velmi pravděpodobné, že by bylo nevrlé a plačtivé a přitom by to nemělo souvislost s plaváním. Ideální je kojit miminko nejpozději půl hodiny před plaváním, ale pokud byste své miminko nakojila i těsně před plaváním, tak mu to nijak neublíží, maximálně si třeba ublinkne a to mu neuškodí.

Plavání s miminkem ve vaně může být také skvělým rituálem pro tatínky, kteří jinak nemají s miminkem mnoho společných aktivit a můžou si tak užít chvilku pro sebe.

Teplota vody

S koupáním i plaváním začínáme na teplotě 36-37°C, určitě nedáváme dětem vodu teplejší, ani v bříšku ji teplejší neměly. Miminko by po koupání ani po plavání nemělo být červené, je to známka přehřátí z příliš teplé vody. Kromě toho se miminko při plavání hodně hýbe a je to podobné, jako byste se snažili plavat kraula v termálech, což je velká zátěž pro tělo.

Postupně se snažte každý týden až dva snížit teplotu vody o 0,5-1°C, ideálně až na teplotu 31-32°C, obzvlášť, pokud se chystáte se svým miminkem na plavání v bazénu.

Otužováním si miminko posiluje imunitu, po koupání mu nebude zima a v bazénu, který se málokdy dostane nad teplotu 31°C, se bude cítit příjemně.

Časté dotazy

1. Nevadí, že se miminku dostane voda do oušek?

Nevadí, voda zase vyteče ven, jakmile bude miminko otáčet hlavičkou 🙂

2. Musí se miminko potápět? Co když se při plavání potopí samo? Potřebuje miminko nějaký signál?

Své miminko nemusíte potápět, jde spíše o to, že si miminko zvyká na vodu kolem obličeje a v obličeji a umí se pak snadněji ve vodě zorientovat, pokud se potopí omylem.

Miminko má na zadržení dechu reflex, který nevymizí, funguje to stejně jako když vás někdo strčí do vody a vy zadržíte dech, i když jste potopení nečekali. Z tohoto důvodu není nutné miminku říkat před potopením signál.

Můžete se setkat i s tím, že některé plavecké školy používají abecedu potápění a před potopením zvykají děti na signál. I to je v pořádku.

Cílem plavání ve vaně je především radost miminka z vody, přivyknutí na vodní prostředí, povzbuzení psychomotorického vývoje a v neposlední řadě jde o krásný společný rituál.

Když se miminko potopí omylem, zůstaňte v klidu a dejte tak miminku najevo, že je to v pořádku, nic se nestalo, dejte miminko do odpočinkové polohy a až se uklidní, pokračujte dál.

3. Co když má miminko ekzém?

Můžete do vody přidávat přírodní koupelovou sůl (nejlépe himalájskou), která vodu desinfikuje a má příjemné uklidňující, hojivé a čistící účinky na ekzematickou kůži. Díky soli pak voda miminku kůži nedráždí, ale naopak zklidňuje, kůže nesvědí a miminko může nerušeně spinkat.

4. Co se ve vaně miminko naučí?

Naučí se lépe pracovat se svým tělem, posilovat svalové partie, které jinak používá pouze minimálně, naučí se důvěřovat vodě, ležet na ní a uvolnit se, učí se splývat na zádech a nejde do paniky, když se náhodou ponoří.

5. Co když se plavání ve vaně miminku nelíbí?

Možností je mnoho, ale obecně vzato, trvá obvykle týden, než si miminko zvykne na nějakou novou činnost, takže je dobré plavání opakovat a podle jednoho „nepovedeného“ plavání neusuzovat, že mimčo nemá rádo vodu a plavání ho nebaví.

Můžeme i změnit dobu plavání, někdy jsou večer už miminka unavená nebo přetažená a je vhodnější plavat třeba dopoledne – můžete si s tím pohrát a testovat podle svého. Také doporučuji neplavat s miminkem hladovým.

6. Co nám plavání přinese?

Rodičům dobrý pocit aktivně společně stráveného času a miminku radost z pohybu ve vodě.

Dopřejte také svým dětem znovu pocit bez tíže, vraťte je zpět do vody a nechte je plavat a dopřejte jim pocit být zase jako v bříšku.

A pokud máte vanu a nejen vaničku, můžete se svými dětmi plavat ve vaně klidně do prvních narozenin (nebo dokud se vám do vany vejdou).

 

Zde si můžete samostatně koupit modul plavání ve vaně, kde za cenu 690 Kč najdete 5 video-návodů, jak můžete plavat se svým miminkem doma ve vaně. Navíc se můžete přidat do naší uzavřené facebookové skupiny, kde můžete sdílet, jak se vám plavání daří a já vám ráda dám zpětnou vazbu, co případně upravit nebo vylepšit (a nebo vás jen pochválím, že to děláte úplně parádně).

Modul plavání ve vaně můžete také získat zdarma jako bonus ke kurzu Klíč ke spokojenému miminku.

Možné je také domluvit si osobní návštěvu u vás doma.

 

plavání s dvouměsíčním miminkem

 

Ať se vám krásně plave!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů