Jak manipulovat s miminkem?

Máte doma svůj malinký uzlíček štěstí, tak křehký, voňavý, heboučký, jemňoučký a co teď? Je tak malé a křehké, často se bojíme ho i jen vzít do náruče.

 • Jak ho vzít do rukou?
 • Jak ho chovat?
 • Co je pro miminko bezpečné?
 • Neublížím mu?

Je důležité uvědomit si, že miminku nemůžeme ublížit, pokud s ním nebudeme vyloženě třást, klepat nebo mu nebudeme zakrývat hlavu, což věřím, že určitě neděláte.

Teď jde o to, že některé úchopy jsou vhodnější, než jiné, aby se hlava miminka nedostávala do záklonu a postupně se učilo používat své tělo a zapojovat své svaly.

Už při svém narození musí miminko projít úzkými a těsnými porodními cestami, hlava se dostává do velkého záklonu, aby se miminko mohlo narodit a mohou tak v těle vznikat různé drobné blokády, které působí miminku v těle nepříjemné napětí nebo dokonce bolest. Tomuto napětí miminko instinktivně uhýbá a proto se tato tenze postupně zvyšuje, často se také stává, že miminko upřednostňuje jednu stranu před druhou (tomuto napomáhá už samotný fakt, že už v bříšku je miminko přirozeně stočené více k jedné straně).

Když má miminko v těle blokádu, nejen, že může být dráždivější a neklidnější, ale také mu může bránit v přirozeném vývoji. S tímto problémem dokáže pomoci kraniosakrální terapie nebo osteodynamika, pokud tuto možnost ve svém okolí nemáte, nebo nechcete nikam jezdit, můžete ji postupně uvolňovat sami doma každodenní jemnou masáží.

V případě, že tyto blokády v těle miminka neuvolníme a ještě k tomu přidáme nevhodnou manipulaci nebo nevhodný způsob nošení, napětí se stále zvyšuje, vývoj neprobíhá přirozeně a často je pak doporučena rehabilitace u dětského fyzioterapeuta. Přitom by často stačilo uvolnit blokády a miminko by se mohlo vyvíjet přirozeně dál. Přirozeně neznamená podle tabulek, ale podle toho, na co je právě připravené a jak za sebou následují jednotlivé vývojové fáze dítěte.

Nejbezpečnější místo pro miminko, kromě náruče rodičů, je zem. Ze země miminko nemůže spadnout, když se začne nečekaně otáčet, nebo se instinktivně odráží nožičkami od podložky.

Výhodou dávání miminka na zem (ideálně na neklouzavou podložku) je také to, že si ho můžeme vzít s sebou kamkoliv, kde se zrovna pohybujeme a být s ním v kontaktu.

Často se stává, že miminko někam odložíme, protože „potřebujeme něco udělat“. A ono velmi záhy začne plakat a vyžadovat náš kontakt. Když budeme mít miminko vždy tam, kde se zrovna pohybujeme a alespoň občas s ním navážeme kontakt – mluvením nebo očima, miminko se bude cítit bezpečněji a spokojeněji. Řešením může být také šátek na nošení miminek, v kombinaci s vhodným úvazem může být pro mnoho rodičů hotovým zázrakem.

Narozené miminko má poměr hlavičky a těla 1:3, to znamená, že čtvrtinu své váhy nese krk, který ještě na takovou váhu není připravený. Je to jeden z důvodů, proč mají miminka tak často hlavu v záklonu a často tuto polohu ještě posilujeme, když necháme miminko spát na boku se zalomenou hlavičkou, nebo ho nevhodně nosíme.

Pokud si nejste jistí, zda se svým miminkem správně manipulujete, rozhodně stojí za to investovat pár korun do kurzu, kde se dozvíte jak na to a proč. Pokud je miminko dlouhodobě a často v nevhodné poloze, je dráždivější, neklidnější, může hůř spinkat a být celkově plačtivější.

Bohužel toto mnoho pediatrů neřeší a nikdo dnes nás, mámy, neučí, jak svá miminka správně nosit a manipulovat s nimi. Dozvíme se, jak to dělá kamarádka, co fungovalo mamince/babičce, ale zda je to v souladu s vývojem miminka, už se moc neřeší. Přece se to takhle dělalo dřív a taky jsme to přežili.

Přitom odtud se odvíjí i to, kdy bude miminko zvedat hlavičku, jak se bude otáčet, zda nebude preferovat jednu stranu před druhou, kdy se začne opírat o ručičky, jestli se bude plazit, nebo lézt. Na tom, že správná manipulace ovlivňuje motorický vývoj dětí, se naštěstí fyzioterapeuti shodují.

Vhodnou manipulací naopak můžeme miminko ve vývoji podpořit, ulevit mu od napětí v těle, bude celkově klidnější, spokojenější a bude i lépe spinkat.

Chcete se naučit, jak bezpečně a s jistotou manipulovat se svým miminkem?

 • Jak svému miminku pomoci od bolení bříška i bez kapiček a léků?
 • K čemu jsou dobré masáže miminek a jak na to?
 • Jak uvolnit z těla miminka napětí a pomoci mu se více uvolnit a lépe spinkat?
 • Jak miminko koupat ve vaně tak, aby se mu to líbilo a bylo to pro něj bezpečné a příjemné?
 • Hledáte odpověď, zda miminko potřebuje nějakou speciální kosmetiku?
 • Chcete si zpestřit koupací rutinu koupáním miminka v kyblíku?
 • Jak často miminko koupat a jakou péči věnovat citlivějším místům?
 • Jak předcházet opruzeninám?

Vše vám vysvětlím v modulu Péče o miminko, který můžete koupit za cenu 690 Kč přímo zde 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů