Jak manipulovat s miminkem?

Handling = všechno, co děláme s miminkem. Jak ho chováme, nosíme, uchopujeme, zvedáme, koupeme, přebalujeme, kojíme.

Máte doma svůj malinký uzlíček štěstí, tak křehký, voňavý, heboučký, jemňoučký a co teď? Je tak malé a křehké, často se bojíme ho i jen vzít do náruče.

  • Jak ho vzít do rukou?
  • Jak ho chovat?
  • Co je pro miminko bezpečné?
  • Neublížím mu?

Je důležité uvědomit si, že miminku nemůžeme ublížit, pokud s ním nebudeme vyloženě třást, klepat nebo mu nebudeme zakrývat hlavu, což věřím, že určitě neděláte.

Teď jde o to, že některé úchopy jsou vhodnější, než jiné, aby se hlava miminka nedostávala do záklonu a postupně se učilo používat své tělo a zapojovat své svaly.

Už při svém narození musí miminko projít úzkými a těsnými porodními cestami, hlava se dostává do velkého záklonu, aby se miminko mohlo narodit a mohou tak v těle vznikat různé drobné blokády, které působí miminku v těle nepříjemné napětí nebo dokonce bolest. Tomuto napětí miminko instinktivně uhýbá a proto se tato tenze postupně zvyšuje, často se také stává, že miminko upřednostňuje jednu stranu před druhou (tomuto napomáhá už samotný fakt, že už v bříšku je miminko přirozeně stočené více k jedné straně).

Když má miminko v těle blokádu, nejen, že může být dráždivější a neklidnější, ale také mu může bránit v přirozeném vývoji. S tímto problémem dokáže pomoci kraniosakrální terapie nebo osteodynamika, pokud tuto možnost ve svém okolí nemáte, nebo nechcete nikam jezdit, můžete ji postupně uvolňovat sami doma každodenní jemnou masáží.

V případě, že tyto blokády v těle miminka neuvolníme a ještě k tomu přidáme nevhodnou manipulaci nebo nevhodný způsob nošení, napětí se stále zvyšuje, vývoj neprobíhá přirozeně a často je pak doporučena rehabilitace u dětského fyzioterapeuta. Přitom by často stačilo uvolnit blokády a miminko by se mohlo vyvíjet přirozeně dál. Přirozeně neznamená podle tabulek, ale podle toho, na co je právě připravené a jak za sebou následují jednotlivé vývojové fáze dítěte.

Nejbezpečnější místo pro miminko, kromě náruče rodičů, je zem. Ze země miminko nemůže spadnout, když se začne nečekaně otáčet, nebo se instinktivně odráží nožičkami od podložky.

Výhodou dávání miminka na zem (ideálně na neklouzavou podložku) je také to, že si ho můžeme vzít s sebou kamkoliv, kde se zrovna pohybujeme a být s ním v kontaktu.

Často se stává, že miminko někam odložíme, protože „potřebujeme něco udělat“. A ono velmi záhy začne plakat a vyžadovat náš kontakt. Když budeme mít miminko vždy tam, kde se zrovna pohybujeme a alespoň občas s ním navážeme kontakt – mluvením nebo očima, miminko se bude cítit bezpečněji a spokojeněji. Řešením může být také šátek na nošení miminek, v kombinaci s vhodným úvazem může být pro mnoho rodičů hotovým zázrakem.

Narozené miminko má poměr hlavičky a těla 1:3, to znamená, že čtvrtinu své váhy nese krk, který ještě na takovou váhu není připravený. Je to jeden z důvodů, proč mají miminka tak často hlavu v záklonu a často tuto polohu ještě posilujeme, když necháme miminko spát na boku se zalomenou hlavičkou, nebo ho nevhodně nosíme.

Pokud si nejste jistí, zda se svým miminkem správně manipulujete, rozhodně stojí za to investovat peníze do kurzu, kde se dozvíte jak na to a proč. Pokud je miminko dlouhodobě a často v nevhodné poloze, je dráždivější, neklidnější, může hůř spinkat a být celkově plačtivější.

Bohužel toto mnoho pediatrů neřeší a nikdo dnes nás, mámy, neučí, jak svá miminka správně nosit a manipulovat s nimi. Dozvíme se, jak to dělá kamarádka, co fungovalo mamince/babičce, ale zda je to v souladu s vývojem miminka, už se moc neřeší. Přece se to takhle dělalo dřív a taky jsme to přežili.

Dnes je ale doba jiná, informace jsou a záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme. Přežít se dá ledacos, ale následky si poneseme po zbytek života, i když si je třeba právě s nevhodnou manipulací v dětství mnoho lidí nespojuje.

Přitom odtud se odvíjí i to, kdy bude miminko zvedat hlavičku, jak se bude otáčet, zda nebude preferovat jednu stranu před druhou, kdy se začne opírat o ručičky, jestli se bude plazit, nebo lézt. Na tom, že správná manipulace ovlivňuje motorický vývoj dětí, se naštěstí i  fyzioterapeuti shodují.

Vhodnou manipulací naopak můžeme miminko ve vývoji podpořit, ulevit mu od napětí v těle, bude celkově klidnější, spokojenější a bude i lépe spinkat.

Absolvovala jsem desítky hodin přednášek o psychomotorickém vývoji a také výcvik Osteodynamiky, kterou vám pro miminka často doporučuji. Osteodynamika vychází z Dornovy metody, kraniosakrální terapie a osteopatie a je to jemná technika pracující s blokádami opěrného aparátu i s blokádami membránovými. Považuji ji doslova za zázračnou a přála bych si, aby se k ní dostalo více lidí, nejen miminek, ale i dospělých. Pracuje s uvolňováním fascií a má taky relaxační a detoxikační efekt.

Díky osteodymanice jsem si znovu uvědomila, jak je pro náš vývoj a následně celý život zásadní právě správná manipulace a způsob nošení a správné pohybové vzorce už od miminka. A budu to připomínat častěji.

Protože ploché nohy, nohy do O, nebo do X, vystrčený zadek, vypouklé břicho, bolavá záda a mnoho dalších problémů s pohybovým aparátem vzniká právě u miminek.

Ne, nechci vás vůbec strašit. Chci jen říct, že je dobré se v oblasti vývoje a manipulace s miminkem vzdělávat a že „dřív se to neřešilo a taky žijeme“ je dnes už jen hloupá výmluva.

Jsem vděčná za všechny rodiče, kteří se v tomto směru vzdělávají a podporují své děti v budování vhodných pohybových návyků vytvářením co nejlepšího prostředí pro přirozený psychomotorický vývoj dětí – který nemá nic společného s „ono to nějak dopadne samo“.

Chcete se naučit, jak bezpečně a s jistotou manipulovat se svým miminkem? V programu VIP klubovna Mámy s nadhledem se tímto tématem zabývám do hloubky a ráda vás provedu nejen fyzickými milníky ve vývoji vašeho děťátka, ale také vývojem emočním.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů