Výbavička na miminko

Co budu na miminko skutečně potřebovat?

Kolik toho vlastně mám nakoupit?

A jak vybrat kočárek?

Jakmile se objeví dvě čárky na těhotenském testu, je to jasný a můžeme začít nakupovat a plánovat. Ale kde začít?

Osobně jsem minimalista, už jen proto, že bydlíme v malém bytě a nemáme místa nazbyt. A tak jsem chtěla jen to, co opravdu využijeme a nebudeme jen „naskladňovat“ hromady miminkovských věcí.

Oblečení

Doporučuju se příliš nerozjíždět, snadnější je v případě potřeby dokoupit, co vám chybí, protože těžko odhadnete, jak velké vaše miminko bude a při objednání po internetu máte obvykle balíček za 2-3 dny doma.

Materiál – ideálně bavlna, nebo biobavlna (například v Lidlu koupíte za velmi příznivé ceny ve výborné kvalitě). Super je také merino, obzvlášť v chladnějších měsících, u něj je ale důležitá kvalita a aby nebylo kousavé (můžete vyzkoušet přiložením na svůj krk a obličej, kde máme nejcitlivější kůži). Flees sice zahřeje, ale doporučuji nedávat ho přímo na kůži, obzvlášť citlivá miminka může dráždit (mám na mysli ten polyesterový).

Velikost 50-56 využije průměrný novorozenec o váze přibližně 3-4 kg, menší velikosti doporučuji koupit buď méně kousků, nebo žádné (když je oblečení větší, dá se ohrnout, nebo dokoupit).

Velikost 68 pak bude mít miminko přibližně do 3-4 měsíců a následovat bude velikost 74 a 86, která většině miminek vydrží nejdéle.

Body – ideálně zavinovací, které nemusíte převlékat miminku přes hlavičku. Tím totiž miminko často rozčílíte a obzvlášť než chytnete cvik do ruky, může to být pro vás i miminko náročné. Nám vždy stačilo 4-6 kousků od každé velikosti, ale pračku jsem díky praní látkových plenek zapínala ob den, takže jsem jednoduše všechno prala pořád dokola a ze sušáku zase rovnou oblékala, není tedy na škodu mít kousků i více 🙂

Tepláčky – turkáčky – parádní jsou ty s širokým pasem a nápletem na nohavičkách, dají se ohrnout a používat jako rostoucí, miminko je neskope a neshrnují se. Když je teplo, miminku hezky větrají nožičky, když je zima, můžete dát ponožky.

Ponožky doporučuju mít bavlněné i merino a největší objev jsem učinila u třetího dítěte, kdy jsem objevila držák na ponožky Socks on – nejlepší věc proti skopání nebo shrnování ponožek. Tepláčky doporučuju používat místo punčocháčků a dupaček i polodupaček, obzvlášť, když se miminko začíná pohybovat a objevuje svět kolem sebe, potřebuje mít bosé nožičky, aby mu nikde nic neklouzalo a mohlo využít všechny funkce své nožičky bez omezení :).

Pyžamko – někdo rád používá celotělové overalky, ale obzvlášť při nočním přebalování jsou krapet nepraktické. V noci chceme přebalit ideálně rychle a miminko u toho příliš neprobrat, mně se nejvíc osvědčily obyčejné noční košilky 🙂 Pasujou i na kluky a není nad praktičnost použití, bez rozepínání. Pokud ale máte obavy, že by miminko mohlo zmrznout, nebo se vaše miminko už pohybuje a odkopává se, doporučuji koupit overal bez ponožek.

S nočním přebalováním rovnou souvisí taky noční světlo. Nejlepší, co jsem objevila, je obyčejná solná lampička, která nikoho neprobudí, ale svítí dost na to, aby se dalo přebalit nebo nakojit. Určitě nedoporučuju svítit si mobilem, nebo klasickou lampičkou, to probere i vás, i miminko, to nechceme 🙂

Kombinéza – overal – je skvělá věc obzvlášť v zimních měsících, kdy se miminku nikde nic nevyhrnuje a nic netlačí. Mně se nejvíce osvědčila v zimě kombinace bavlněné body, na to merino overal a softshelová kombinéza. V mrazech pak fusak z ovčí vlny a pod fusak ještě podložku do kočárku z ovčí vlny Fellhof – tu máme v kočárku celoročně. V zimě izoluje a drží miminko v teple, v létě se na ní miminko nepotí a není ve vlhku. Zimní overaly mají tu nevýhodu, že je využijete poměrně krátkou dobu a nemůžete miminku oblečení vrstvit podle skutečné venkovní teploty. Zato merino overal můžete použít i do šátku a hezky se vám tam s ním mimčo vejde. Softshelovou kombinézu zase využijete i v jarních a podzimních měsících (osvědčila se mi od české firmy Dupeto, přežije všechno a je rostoucí, takže vydrží opravdu velmi dlouho).

Drobnůstky

Látkové čtvercové (obyčejné bílé) plenky. Je jednodušší při ublinknutí vyměnit látkovou plenku pod hlavičkou miminka, než převlíkat celou postel. Ty větší jsou bezva taky jako osušky, dobře sají, takže nemusíte citlivou kůži miminka otírat, ale prostě ho jen zabalíte. Pokud byste je chtěli používat i k přebalování, je potřeba koupit „čtvercovky“ s vyšší gramáží.

Bryndáčky a slintáčky – oceníte u „blinkacích a slintacích“ miminek, protože je jednodušší vyměnit bryndák, než pokaždé měnit celé bodyčko.

PUL pytlík – nepromokavý pratelný pytlík, do kterého můžete dát náhradní oblečení, nebo ho třeba mít v kočárkové tašce, když se přihodí nehoda a máte mokré oblečení, které potřebujete do něčeho dát. Kromě toho, že je na rozdíl od obyčejných mikrotenových sáčků EKO, tak je i krásný 🙂

Přebalovací podložka – doporučuji nepromokavou látkovou pratelnou podložku, radši dvě. Ušetříte tím peníze za jednorázové přebalovací podložky, můžete ji prát pořád dokola, je prakticky nezničitelná a navíc ušetříte fakt velkou hromadu odpadu.

Kočárková taška – můžete samozřejmě koupit super designovou tašku na kočárek, nebo používat prostě jen větší kabelku, ale osobně jsem si zamilovala obyčejný přebalovací batoh. Jde připnout na kočárek, má na boku kapsičky na láhve (oceníte obzvlášť u starších dětí), můžete ho kdykoliv hodit na záda (využijete i při nošení v šátku, nejen s kočárkem). Pro zjednodušení vypravování kamkoliv ven doporučuji udržovat v batohu stálou výbavu – náhradní plenky, náhradní oblečení, PUL pytlík a případně cokoliv dalšího, co vyhodnotíte, že musíte mít vždycky s sebou. Nemusíte potom stále kontrolovat, jestli všechno máte, prostě jen vezmete batoh a jdete a po návratu domů zase jen doplníte, co jste použili.

Vybavení

Postýlka – tak tady záleží, zda máte v plánu spát s miminkem v posteli, nebo volíte raději možnost mít vlastní prostor a používat na miminko monitor dechu. My jsme postýlku první tři měsíce příliš nepoužívali, ale s přibývajícím věkem jsme ji používat začali (podle aktuálních potřeb našich dětí). Výhodou společného spaní je, že nemusíte vstávat na kojení, ale můžete mít mléčný bar otevřený „na požádání“ 🙂 Taky jste s miminkem pořád v kontaktu a miminko tak klidněji spinká a lépe usíná. Pokud se rozhodnete postýlku koupit, doporučuji koupit rozměr 120 x 60cm, vydrží bez problému dítěti i do 3 let. Skvělé je, pokud jde postýlce oddělávat boční zábrana, protože si tak můžete postýlku přirazit k vlastní posteli jako takový „balkonek“. A rozhodně je potřeba, aby šlo měnit nastavení výšky roštu.

Monitor dechu – osobně jsem ho nepoužila na žádné ze svých čtyř dětí, protože několik prvních měsíců spaly v posteli se mnou, to ale neznamená, že vám univerzálně doporučím, že ho nepotřebujete. Řiďte se svými pocity a pokud vám přinese monitor dechu klid a větší pocit bezpečí, pořiďte ho. Existují monitory do postýlky a ty vyžadují, aby miminko spalo ve své postýlce. Jdou ale koupit i monitory dechu za plenku a ty můžete použít kdekoliv.

Šátek na nošení – ano, je to úplně top věc, která by vás možná teď nenapadla a překvapila vás tu, ale miminka se rodí od přírody tak trochu nedonošená (oproti většině zvířecím mláďatům nejsou schopná se o sebe po narození jakkoliv postarat) a obzvlášť během prvních tří měsíců po narození vyžadují mnoho kontaktu s maminkou. Není divu, když po 9 měsících nošení v bříšku mámy chtějí nosit i na jejím břichu. Proto se období prvních tří měsíců po narození říká 4.trimestr a je dobré toto období usnadnit sobě, i miminku. Ráda bych zdůraznila, že nošení není jen pro „ekobioezo“ mámy, ale pro miminka 😉 Není ale jedno, jak miminko nosíte a v jaké poloze a ráda bych varovala před tím, že najdete všude spoustu návodných videí, jak uvázat miminko do šátku v poloze, která pro malá miminkách není vhodná. Šátek moc doporučuji obzvlášť v případě, že vaše miminko pláče v kočárku. Některá miminka kočárek prostě nesnesou a není to tím, že máte špatný kočárek, jen se v něm necítí bezpečně a nechtějí v něm být. Takže pokud nemáte záměr nechat svoje mimčo řvát v kočárku do usnutí, pak je šátek nejlepší řešení, jak jít v klidu na procházku.

Přebalovací pult – ušetří vám ohýbání se k miminku, což je fajn obzvlášť v případě, že vás bolí záda. Není ale bezpečné na něm miminko nechávat bez dozoru, protože první otočení může přijít v nečekanou chvíli. Navíc zabírá místo a nevyužijete ho možná tak dlouho, jak byste si mysleli, protože pohybující se mimča často nechtějí ležet na místě a snaží se utéct. A taky záleží, jaký rozměr vyberete, ale miminko z něj často brzy odroste. Takže koupi zvažte, pro mě to není must-have kousek, měla jsem ho jen na první dítě a pak nám doma zavazel. Ostatní děti jsem prostě přebalovala na zemi nebo na posteli na přebalovací podložce.

Kočárek – možná se na šátek přeci jen necítíte a doufáte, že vaše miminko bude spokojeně spinkat v kočárku. Doporučuju v tomto případě nekupovat dizajnovky, ale radši vybrat kočárek, který nebude omezovat vaše miminko. O tom jak vybrat kočárek jsem natočila rozhovor s dětskou fyzioterapeutkou Marií Langovou a můžete si ho zde rovnou i pustit.

Tak, teď vás možná překvapím ještě jednou, ale víc věcí opravdu na miminko nebudete potřebovat. Jo, možná v zimě rukavičky a čepičku, nebo praktičtější kukličku 🙂

Ale jinak fakt nic, pokud máte doma aspoň v jedné místnosti na zemi koberec. A jestli nemáte, tak doporučuju koupit kusový koberec, abyste měli miminko kam pokládat. Na rozdíl od jiných podložek nebude klouzat, nerozpadá se na 100 dílků, když ho chcete posunout a můžete ho přesunovat podle toho, kde se zrovna nacházíte.

Doporučit můžu i nepromokavou podložku od Casmatino, je sice dražší, ale využijete si i až miminko odroste, třeba místo piknikové deky k válení na zahradě, nebo klidně na pláži u moře. Na rozdíl od pěnových puzzlí se snadno složí a předělá na jiné místo a nerozsypává se na 150 malých dílků.

Možná zrovna uvažujete o moderních látkových plenkách a v tom případě doporučuji se podívat ještě na video o Zdravém přebalování ZDE.

Tak jo, teď už máte všechno a chybí vám jen jedna poslední věc – váš Manuál k miminku 🙂 Je to podrobný on-line průvodce prvním rokem života miminka od péče o miminko, přes komunikaci s miminkem, vysvětlením správné manipulace s miminkem a ukázkami nošení v ruce, šátku i v nosítku, až k vysvětlení psychomotorického vývoje dětí a co u dětí sledovat, případně jak řešit vývojové „odchylky“ a navíc s návodem jak se z toho doma nezbláznit 🙂 Taky zde najdete video Bez čeho se neobejdu a co omezím, kde vám dám tip na pár pomocníků, kterými si můžete život s miminkem trochu ulehčit, ale zároveň doporučím, kterým pomůckám je lepší se v souvislosti s přirozeným vývojem dětí raději vyhnout (což vám ušetří i peníze, protože už jste po nich beztak koukali).

Můžete si svůj Manuál i rozšířit o Manuál k batoleti, kde podrobněji vysvětluji jak pracovat s emocemi dětí, které už objevují svět a začínají na něj mít vlastní názor (často odlišný od představy nás rodičů), jak předejít separační úzkosti, jak s dětmi komunikovat a jak jim dávat pozornost, aby si o ni nemusely říkat pláčem, křikem, nebo „zlobením“.

Volitelně můžete navíc zvolit i modul Plavání ve vaně (vhodný od narození do 6 měsíců, nebo dokud miminko samo neleze).

Pro rodiče miminek, která často zlobí bolení bříška jsem natočila minikurz 10 tipů jak ulevit miminku od bolení bříška – maminky mi často píšou, že tento návod měly mít už v porodnici 🙂

Přístup vám přijde ihned po zaplacení objednávky a máte ho už napořád. Videa si můžete pouštět kdykoliv se vám to bude hodit a klidně opakovaně.

Ke kurzu navíc získáte přístup do uzavřené facebookové skupiny Manuál k miminku – diskuze a sdílení s mojí osobní podporou, takže pokud budete mít jakékoliv doplňující otázky, nebo budete potřebovat řešit nějaký konkrétní problém, jsem zde pro vás a vaše otázky vám zodpovím. Tato skupina je pouze pro účastníky kurzu.

A teď už vám přeji jen krásné seznamování s vaším miminkem 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů