V tomto díle podcastu Rodičovství s nadhledem si můžeš poslechnout rozhovor s Klárou Šalamounovou, kde se věnujeme vědomé přípravě na mateřství, i těm méně příjemným okolnostem, které toto období mohou doprovázet.
Rozhovor se věnuje tématu vědomé přípravy na mateřství a tomu, co ženy prožívají, když miminko nepřichází.
Klára Šalamounová sdílí svůj osobní příběh dlouhého čekání (13 let) na těhotenství, i přes zdravotní diagnózy, a inspiruje ženy k vědomé práci na sobě a přijímání různých životních cest. Jaká byla její cesta k mateřství při diagnóze primární neplodnosti a jak se jí nakonec podařilo otěhotnět přirozeně?
Klára Stará sdílí svůj příběh o nevysvětlitelné a silné touze po třetím miminku – kterou ovšem nikdo jiný nechápal a ani nesdílel. Jak se dá taková situace komunikovat s partnerem?
Je možné naplnit touhu po mateřství, i když cesta není přímá. Důležité je být otevřená a pracovat na sobě, nebýt v tom sama.
„Nepřipravuji ženy na těhotenství, ale na mateřství.“ – Kláru Šalamounovou najdeš na materstvinadosah.cz
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod
Mnoho žen se nevědomě obává, co jim mateřství „vezme“ – např. profesní naplnění, svobodu, identitu. Čím jsou vědomější, tím víc o těchto věcech přemýšlejí.
Je něco, čeho se na mateřství bojíš? Straší tě příbuzní nebo kamarádky? Všude slyšíš, o co vše přijdeš a jak je to těžké? Nebuď v tom sama, svěř se někomu, kdo tě hluboce vyslyší.
Rozpoznáš se v jedné z těchto skupin žen?
a) Máš naplněný život a bojíš se, že o něj s dítětem přijdeš.
b) Cítíš ve svém životě prázdno a hledáš naplnění skrze dítě.
Každá z těchto skupin žen prožívá cestu k mateřství, i samotné mateřství, jinak. A s obojím jde pracovat.
Důležité je si uvědomit, že pokud v sobě cítíme prázdnotu, dítě ji nezaplní a není to ani jeho účel.
Máš někoho, s kým můžeš autenticky a bez hodnocení sdílet své vnitřní procesy, obavy a pocity?
Toužíš po dítěti, ale partner není připraven? Čekání na jeho „svolení“ může vést k vnitřnímu napětí, zraněním a někdy až k zásadním životním rozhodnutím. Zároveň rozhodnout se otěhotnět bez partnerova vědomí či proti jeho vůli není řešením, ani dobrou cestou.
Pokud máte v tématu rodičovství nejasno, nesoulad, či dokonce konflikt, zvažte návštěvu odborníka, který vás tím provede.
Dítě nikdy není řešením partnerské krize. Jenom se prohloubí to, co už nyní nefunguje. Je tvůj partner partnerem, se kterým chceš své dítě nejen počít, ale také vychovávat a pečovat o něj společně?
Do své cesty k mateřství si přirozeně přinášíme také své příběhy a zranění z dětství. Může se objevit touha kompenzovat si bolest a nedosycení skrze vlastní dítě (já budu ta skvělá máma, kterou jsem vždy chtěla mít, já budu tvořit milující a harmonickou rodinu, kterou jsem nikdy neměla), nebo se může objevit strach z opakování historie.
Společenské otázky typu „Kdy budete mít děti?“ působí na ženy i muže velmi bolestivě, zvlášť pokud procházejí procesem, kdy po miminku touží, ale miminko nepřichází.
Mateřství přináší hlubokou proměnu, ale nemusí znamenat ztrátu dosavadního života. Pokud se žena připraví vědomě, zná různé možnosti, situace, které mohou nastat a možnosti, jak je řešit, může zažívat v mateřství klid, naplnění a radost.
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod
Pro další inspiraci se přidej na můj zbrusu nový HeroHero kanál: