Trápí tě pocit selhání? Dobře to znám. Po svém prvním porodu jsem měla pocit, že jsem totálně neschopná, když neumím ani normálně porodit dítě. Tělo se zahojilo, ale na duši mi zůstal šrám.
Bolest, která mě trápila, nebyla fyzická. Cítila jsem se zneužitá, dokonce znásilněná. Měla jsem pocit, že jsem neposlouchala své tělo a šla proti němu. Poslouchala jsem zdravotníky, kteří nebyli ani trochu empatičtí a hlavně chtěli, aby to všechno bylo rychle za námi. Bez ohledu na to, jaké tempo jsem potřebovala já a moje miminko.
Nedostala jsem podporu, jakou jsem potřebovala. Nikdo neřekl „neboj, to zvládneš, jde ti to skvěle!“. Vzbudili ve mně strach a porodní asistentka mě vyšetřovala natolik surově, že to bolelo víc, než celý porod. A já jsem nedokázala říct „NE, dost!“. To mě trápilo nejvíc.
Chtěla jsem si tenhle traumatický příběh přepsat, když jsem znovu otěhotněla. Druhý porod jsem toužila zažít jinak. S respektem k sobě i miminku. Potřebovala jsem uvolnit bolest ze svého těla. A proto jsem vyhledala skvělou odbornici na porod a na poporodní trauma – Lucii Groverovou, autorku knih Aby porod nebolel a Aby život nebolel.
A protože trauma po porodu je téma častější, než bychom chtěli slyšet, pozvala jsem Lucii k rozhovoru, který si můžeš poslechnout právě tu. Věnujeme se zpracování porodního traumatu, přípravě na porod a možnostem, jak přepsat své bolestivé zkušenosti.
Lucie Groverová je expertka v oblasti těhotenství a porodu, máma pěti dětí, mimo dalších knih i autorka nejčtenější a nejprodávanější české knihy o porodech a originálních těhotenských vykládacích karet Aby porod nebolel. Více o Lucii najdeš na jejím webu. Lucie nabízí individuální i skupinovou práci v Praze a online, působí také v kulturních centrech jako Maitrea a A-centrum
I ženy, které se na porod pečlivě připravují, mohou zažít traumatický zážitek. Je důležité naslouchat vlastním pocitům, pracovat s pocitem viny a hledat podporu.
Porodní trauma může mít kořeny v předešlých generacích (např. zkušenosti se znásilněním, ztrátou kontroly, traumatický a náročný porod). Je třeba tyto vzorce vědomě odhalit a změnit. Nemusíme znovu prožívat příběhy svých předků.
Také muži hrají v těhotenství a porodu zásadní roli. Je důležité jim umožnit bezpečně vstoupit do ženského světa a mluvit i o jejich pocitech a strachu. Připravenost muže ovlivňuje i samotný porodní proces.
Ženy po traumatu často jdou do dalšího porodu s bojovým nastavením, ale boj zvyšuje hladinu adrenalinu a kortizolu a komplikuje přirozený průběh porodu. Je super mít u porodu blízkého člověka, který ví, co žena chce, proč to chce a je připravený ji podpořit a stát pevně za ní a jejími rozhodnutími. Může to být partner, porodní dula nebo soukromá porodní asistentka.
Vnitřní nastavení ženy (její porodní otisk) se přenáší na dítě. Prací na vlastním prenatálním období lze změnit i budoucí porodní zážitky.
Automatická kresba a intuitivní komunikace s nenarozeným dítětem jsou nástroje, které mohou ženám pomoci navázat kontakt se sebou a se svým dítětem během těhotenství.
Porod je hluboký proces propojení ženství a mužství. Práce na sobě během těhotenství je klíčem ke zdravějšímu porodu i rodičovství. Život není o dokonalosti, ale o přijetí plnosti našich zkušeností. Máš-li z porodu trauma, nebuď s ním sama. Jsme tu pro tebe.
Je možné porodit bez bolesti, pokud žena pracuje na odstranění vnitřních bloků a důvěřuje svému tělu. Skutečný porod se děje v bezpečném a respektujícím prostředí. (Toto jsem mohla prožít při svém čtvrtém porodu a moc bych takovou krásu a sílu přála zažít.)
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod
Pro další inspiraci se přidej na můj zbrusu nový HeroHero kanál: