Celostní a somatická terapeutka Helena Mošnová je specialistka na práci s traumatem a v tomto rozhovoru zjistíš:
Tento rozhovor nabízí laskavý, informovaný a praktický pohled na téma traumatu ve vztahu k rodičovství i osobnímu růstu.
Helena je holistická terapeutka, empatická energetická čarodějka, laskavá průvodkyně žen, erudovaná lektorka, nacítěná léčitelka a zářivá hluboká žena. Profesí je somatická terapeutka. Pracuje s tématy intimity a sexuality, emocí a traumatu, ženství a ženského zdraví. Více o její práci najdeš na jejím webu. Můžeš se také přidat do její skupiny Magie ženské intimity.
Pro další inspiraci se přidej na můj zbrusu nový HeroHero kanál:
Trauma – jeho původ, vliv na naše životy a výchovu dětí
Trauma nevzniká samotnou nebezpečnou situací, ale neschopností našeho nervového systému ji integrovat. Typicky jde o situace, které byly příliš náhlé, příliš brzo nebo opakované. Trauma může vznikat v dětství i v dospělosti.
Děti do cca 2 let se neumí samy uklidnit – potřebují klidný nervový systém dospělého. Nervový systém dospívá až kolem 21 let, proto potřebují děti průběžnou podporu dospělých při regulaci emocí.
Výchova často spouští traumata z vlastního dětství. Často chceme po dětech něco, na co nejsou vývojově připravené. Trauma se opakuje, pokud ho nerozeznáme a nezpracujeme – může být přenášeno generačně.
Dnešní dospělí nesou stopy výchovných stylů minulých generací. I přes dobrou vůli rodiče mnohdy nevědomky předávají své zranění dál. Prvním krokem je připustit, že se to stalo a nezlehčovat své prožitky z dětství.
Trauma se hlásí k pozornosti skrze tělo, ukazuje se nám, chce naši pozornost, chce být uzdraveno či integrováno, aniž by dál řídilo náš život a naše reakce. Vztahy a situace, které nás silně emočně aktivují, bývají spojené s naším zraněním.
Práce s terapeutem, edukace o fungování nervového systému a laskavý přístup mohou vést k integraci traumatu.
Děti potřebují jak lásku a přijetí, tak i rozumně nastavené hranice. Ne každý stres je špatný – přiměřené výzvy pomáhají budovat odolnost. Klíčový je kontext, bezpečí a svobodná volba dítěte.
Největší moc máme nad vlastním zraněním, ne nad chováním rodiny. Není naší zodpovědností řešit zranění a bolístky druhých dospělých lidí. Proměna nastává, když uzdravíme sebe – tím se často mění i naše vztahy.
Být rodičem je náročné. Když chceme být laskaví k dětem, musíme být nejprve laskaví sami k sobě.
Trauma neznamená konec – je možností růstu. Řešením je žít vědomě, s pochopením pro sebe i druhé – tak můžeme štafetu předávat jinak.
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod