Jak na funkční dohody s partnerem

Jak na funkční dohody a komunikaci s partnerem - Lucie Chromá

Jak na funkční dohody s partnerem?

  • Co když se doma často hádáte nebo máte tichou domácnost?
  • Co když máš pocit, že tě partner úplně ignoruje a odmítá s tebou komunikovat?
  • Co když vám před dětmi vše fungovalo a najednou se odcizujete? 

K rozhovoru jsem pozvala zkušenou terapeutku Lucii Chromou, která se specializuje na provázení žen v partnerských vztazích už než 12 let.

 

 

Lucie Chromá je terapeutka a mentorka žen v partnerských vztazích s více než 12 letou praxí.

Specializuje se na PARTNERSKÁ TÉMATA PRO ŽENY. Mnoho žen má partnera, který na vztahu pracovat nechce, málo komunikuje, nechce nic změnit a je pasivní. Proto Lucie učí ženy smysluplnou partnerskou komunikaci, na kterou muž začíná jinak reagovat. Žena získá víc partnerovy pozornosti, podpory a zájmu přirozeně. Cítí se víc milovaná.

Lucie vede kurz „Cesta lásky – smysluplná komunikace s partnerem“ zaměřený na jednoduchou, funkční komunikaci, která dokáže změnit vztah, i když je partner pasivní.

 

Jak na funkční dohody s partnerem 

Funkční komunikace není o absenci hádek, ale o schopnosti s nimi pracovat. Vyžaduje pochopení vlastních spouštěčů, jejich zvládání, práci s emocemi a uzdravování narušené důvěry. Klíčem je respekt k tomu, jaký komunikační typ je partner, a pochopení jeho vnitřních nastavení, často z rodinného prostředí. Například po narození dítěte muž často více pracuje – z pocitu zodpovědnosti a převzatého vzorce.

Celostní přístup

Luciin přístup je komplexní: pomůže Ti identifikovat spouštěče hádek a vyladit je, naučí tě techniky řešení konfliktů (včetně práce s emocemi, práce s vnitřními zraněními až návratu k důvěry). Díky funkční komunikaci se zvyšuje sebehodnota ženy – zejména v mateřství, kdy často narušená a klesá.

Když partner nechce komunikovat

I pasivní nebo výbušný partner může časem reagovat pozitivně, pokud žena změní svůj přístup. Důležité je přestat tlačit, přestat „dělat vše sama“, ustoupit z role matky partnerovi („další dítě“) a nastavit novou partnerskou rovinu. Většina z nás nesledovala zdravé modely komunikace v dětství – je třeba se je vědomě naučit.

Sebehodnota a role ve vztahu

Dvě časté situace:
1. Žena přebírá kontrolu – partner ztrácí sílu, žena ho nepotřebuje, ale vyčítá mu pasivitu.
2. Dominantní partner dělá vše za ženu – ta se po čase cítí nerespektovaná.

V obou případech se vztah dá narovnat. Žena má vždy moc změnit dynamiku vztahu, a to ze své strany, v respektu k sobě i partnerovi.

Když přebíráme rodičovskou roli

Žena často přejímá péči o partnera, pokračuje v roli jeho matky. Zásadní je naučit se funkční komunikaci a to nejen na začátku vztahu, ale v krizových obdobích. Když přijde dítě, začínají se ukazovat skryté nefunkční oblasti. Bez funkční komunikace nemáme sílu čelit krizím a náročným situacím. Nemusíte spolu bojovat, můžete se naučit spolupracovat jakkoliv složité se Ti to teď může zdát.

Vymlouvání se na minulost

Znát rodinné původy chování partnera je důležité, ale neměly by se stát výmluvou. Je třeba přijmout díl odpovědnosti, chtít změnu a tvořit prostředí, kde může partner znovu „vyrůst v chlapa“. Styl, jakým spolu komunikujeme, přejímá i naše dítě a tvoří si vlastní obraz o tom, jak to v partnerství funguje.

Vystoupení z role oběti

Nečekej, že uzdravení přijde zvenku – vyléčit svá zranění můžeš jen ty sama. Funkční způsoby komunikace vedou k tomu, že se partner přidává. Muži obvykle nemají jiné vzorce než ty, které znají z dětství – reaktivně reagují na hlas, tón, neláskyplnost.

„Bráníme mužům být muži“

Ženy často „berou mužům koule“ tím, že přebírají zodpovědnost za vše a neustále je za něco kritizují. Tím muže oslabují a podvědomě je vnímají jako méně mužné, nestabilní, nedůvěryhodné. Pomocí důvěry a prostoru jim je mohou „vrátit“. Význam má práce se vzorci z vlastní výchovy.

Společný růst s dítětem

Dítě může buď vztah spojit jako jednotku, nebo se „postavit mezi“. Je důležité vědomě udržet záměr, že vztah je jednotný, partneři spolu nebojují o své potřeby, ale navzájem se podporují. Dítě svým příchodem otevírá hluboké vrstvy v obou partnerech, se kterými jde pracovat.

Funkční komunikace není jen o slovech, ale o prostoru, důvěře, přijetí a práci na sobě. Žena má sílu vztah měnit. Každý krok se počítá, důležité je začít. S průvodcem je to snadnější, protože jsou vzorce, na které samy sobě nevidíme – ačkoliv je vidíme na partnerovi.

Je partnerství tvým tématem? Spoj se s Lucií a pokračuj dál

Instagram Lucie

Facebook skupina: Spokojená ve vztahu

Web: partnerskesladeni.cz – Přidej se do programu Cesta lásky

 

Učím rodiče, jak si usnadnit život s malými dětmi a jak je lépe chápat. Pomocí EVT metody je učím porozumět emočním, vývojovým i fyzickým potřebám miminek a batolat. A také pomáhám ženám, jak při vší té péči o děti nezapomenout sama na sebe. Mé motto je "Aby už žádné dítě nemuselo zbytečně plakat a žádná máma nebyla zoufalá." Protože rodičovství nemusí být boj.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *