Kamila a Petr Kopsovi jsou lektoři vlastní autorské metody Životní mapy a také autoři několika knih o dětech a pro děti.
Rozhovor s Kamilou a Petrem Kopsovými se věnuje tématu komunikačních typů, které jsou základním nástrojem pro lepší porozumění mezi rodiči a dětmi i v partnerských vztazích. Kopsovi pracují s metodou životních map a své poznatky shrnuli také v knize „Jak se domluvit s Tygrem”.
Existují čtyři základní komunikační typy – pocitový, obrazový, rozumový a sluchový. Každý typ komunikuje a vnímá svět jinak:
Rodič a dítě s odlišnými komunikačními typy si nemusí rozumět, i když rodič dělá vše pro jeho spokojenost. Každé dítě potřebuje jiný přístup dle jeho typu.
Komunikační typ u dítěte lze pozorovat už v raném věku – i miminka reagují na různé způsoby komunikace. Například sluchové dítě se uklidní zvukem, obrazové potřebuje vidět situaci – mít přehled, jasně vidět.
Jedno miminko na nás musí hlavně vidět, aby bylo v klidu, jinému stačí slyšet náš hlas klidně z větší dálky.
Dítě může cítit nedostatek přijetí a vznikají potíže ve vztahu. Také se může zhoršit adaptace ve školce či škole nebo nastanou psychosomatické projevy (např. bolesti břicha, pomočování).
Někteří lidé mají kombinované typy, nejčastěji dva. Tyto kombinace ovlivňují jejich projev i tempo – např. kombinace rozum–pocit je pomalejší a náročnější na rozhodování.
Potřebuji si to logicky projít, zdát data, zdroje, argumenty, analyzovat a následně ještě i nacítit, abych se v tom cítila dobře a zároveň tomu dobře rozuměla.
Slova ale musí být podložena skutečnou pozorností, nejde jen o fráze.
Typická je kombinace pocitové ženy a rozumového muže. Po odeznění chemie se může objevit komunikační nesoulad, který lze pochopit právě díky znalosti typů.
Jsou nástrojem pro odhalení hlubších problémů u dětí – neporozumění, strachů, šikany, psychosomatických potíží. Pomáhají dětem i rodičům najít řešení a zlepšit vztahy. Více o této skvělé metodě najdeš na webu zivotnimapy.cz, kde najdeš také seznam licencovaných lektorů.
Znalost komunikačních typů usnadňuje komunikaci s dětmi i partnery, pomáhá předcházet nedorozuměním a umožňuje lépe reagovat na potřeby druhého. Je to praktický nástroj použitelný v každodenním životě, od péče o miminka po řešení problémů ve školce, škole i doma.
Zvol na Forendors variantu předplatného Bavíš mě (59 kč měsíčně), je to skvělá možnost, jak mě můžeš podpořit. Nebo se můžeš přidat na můj HeroHero kanál, kde sdílím placený obsah s tématy osobního rozvoje za 12 eur měsíčně.
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod
Pro další inspiraci se přidej na můj zbrusu nový HeroHero kanál: