Jaká je optimální doba kojení a co znamená samoodstav? Co když chceš přestat kojit a ráda bys to udělala respektujícím způsobem ke svému dítěti i k sobě?
Co odstavení dítěte nevyřeší a nad čím je dobré se zamyslet? Co určitě nedělat pro odstavení dítěte?
Je třeba se na odstavení připravovat nebo lze přestat ze dne na den? Na tyto otázky odpovídá etoložka a laktační poradkyně Milada Řeháková v této epizodě podcastu Rodičovství s nadhledem.
RNDr.Milada Řeháková je laktační poradkyně a etoložka, její práci najdeš na webu Umění kojení.
Pro ženy, které zvažují změnu v kojení a hledají citlivý a informovaný přístup.
Kojení znamená výživu, uklidnění, emoční regulaci i budování citové vazby. Nahradit ho nelze jednoduše lahví nebo jinou aktivitou – je třeba hledat alternativy pro konkrétní funkce.
Rozumět ≠ souhlasit – dítě může mít snahu pravidla zkoušet. Celý proces vyžaduje komunikaci, soucit a empatii. Mírný protest není trauma, ale přirozená reakce na změnu.
Většina žen chce odstavit noční kojení kvůli vyčerpání, ale ukončení kojení není automatickým řešením pro lepší spánek dítěte. Doporučujeme nejprve naučit dítě usínat jinak a pak rušit noční kojení (ne naopak – dítě bude bezradné a ty taky).
Není potřeba nahrazovat mateřské mléko umělým, pokud jde o batole, které normálně jí pestrou stravu. Umělé mléko je náhradou jen tam, kde skutečně není možné kojit (není doplňkem výživy).
Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit minimálně do 2 let.
Přirozený samoodstav často nastává až mezi 3.–4. rokem.
Délka kojení má i dlouhodobě prospěšné účinky pro zdraví matky i dítěte (prevence rakoviny, osteoporózy, silnější imunita).
Matka má právo nekojit, i když „jen prostě nechce“. Důležitá je otevřenost, sebeláska a schopnost říct „ne“ bez výčitek, pokud péče o dítě už přesahuje vlastní možnosti.
Zároveň dítě má právo se kojit 🙂
A my hledáme soulad mezi našimi potřebami a jak zajistit, aby nám v tom oběma bylo dobře.
Respektující odstav není náhlý „konec“, ale společná cesta matky a dítěte k novému vztahu.
Je důležité znát své potřeby, nespěchat, komunikovat s dítětem, a případně hledat podporu.
🌐 ODKAZY:
Web Milady Řehákové: https://umenikojeni.cz
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod
I ty můžeš mít batole v pohodě