Masáž pomáhá prohloubit vazbu mezi rodiči a dětmi a navázat neverbální komunikaci.
Masáž uklidňuje děti, učí je relaxovat, lépe usínat a být odolnější vůči nemocem.
Pravidelná masáž v prvním roce života napomáhá vytvoření pocitu bezpodmínečné lásky.
Masáž může pomoci řešit problémy jako kolika, poporodní trauma, dyslexie, dysgrafie, lehká mozková dysfunkce aj.
Kraniosakrální terapie může pomoci uklidnit nervový systém dítěte.
Masáž by měla být prováděna s láskou a otevřeným srdcem.
Pravidelná masáž může pomoci vytvořit krásný rituál a posilovat vztah.
Masáž může pomoci i starším dětem se zklidněním a uvolněním.
Masáž je vhodná pro každé dítě a zabere přibližně 10-20 minut.
Jsem lektorkou masáží Jany Hašplové a návod jak své miminko masírovat najdeš v kurzu VIP klubovna Mámy s nadhledem a také zde najdeš návod na masáž na bolení bříška – prevenci i úlevu při kolikách.
Pak pro vás oba může být řešením vědomá pozornost, tedy čas, který věnuješ aktivně miminku, aniž bys dělala cokoliv jiného. Když má miminko tuto pozornost naplněnou, nemá potřebu přitahovat si Tvoji pozornost pláčem.
A jedním ze skvělých nástrojů jak dávat miminku vědomou pozornost, je právě právě masáž, kdy se soustředíš pouze na své miminko, udržuješ s ním oční kontakt, můžeš si s ním povídat a nebo s ním můžeš krásně mlčet a naslouchat, co říká ono Tobě.
Já mám děti 4 a než je všechny namasíruji, trvá to víc, než hodinu (průměr 15 minut na každého, na menší miminko méně, na starší děti více). Věř nebo ne, u nás se na masáž „stojí fronta“ a drží se posvátné ticho, všichni čekají na svůj čas a moji pozornost, o kterou stojí. Ale přiznávám, že už nemasíruji všechny každý den. U miminek jsem to vždy dodržela první rok denně, u starších dětí podle mojí i jejich nálady.
Důležité je vybrat olej, který voní příjemně dítěti i rodiči. Pro novorozence je vhodný čistý základní olej jako například jojobový nebo mandlový.
Levandulový olej je vhodný pro zklidnění a snížení teploty.
Eukalyptový olej pomáhá rozpouštět hleny a podporuje dýchání.
Růžová voda je vhodná do porodnic pro navození příjemné atmosféry.
Jak často miminko masírovat? Ideálně každý den, ale pokud to nevyjde, tak den vynecháš. Jde o to, abychom z masáže měli radost, ne stres. Můžeš při ní miminku zpívat, povídat si s ním, nebo na sebe jen koukat.
Není to moc těžké? Ne, je to pár jednoduchých tahů, kterými vás provedu krok za krokem. Můžeš začít tak, že vždy namasíruješ jen část tělíčka miminka (například jen nožičky, nebo jen záda) a učit se masáž postupně.
Důležité je zastavit se, otevřít srdce a s láskou se dětí dotýkat. Miminka dotyk doslova potřebují proto, aby se mohla zdravě vyvíjet.