Jak ji rozpoznat? Co dělat, když se objeví?
Poporodní blues či deprese potká až 80% žen.
V tomto rozhovoru s psycholožkou Zuzanou Erdem vysvětlíme, proč se poporodní deprese, psychóza, či poporodní blues objevují, jak je rozpoznat a co dělat, když se objeví.
Zaměříme se i na prevenci a moc doporučujeme, abyste poslouchali rozhovor společně s partnerem.
Zuzana Erdem je celostní psycholožka, lektorka spokojeného rodičovství a přirozené výchovy. Více o Zuzce najdeš na jejím webu.
Psycholožka Zuzana Erdem hovoří o rozdílech mezi poporodním blues, poporodní depresí a psychózou.
Objevuje se u 70–80 % žen. Vzniká v prvních dnech po porodu, projevuje se emoční nestabilitou. Střídání radosti a úzkosti je běžné, pokud do 14 dnů odezní, jde o normální adaptaci.
Nastává, pokud potíže trvají déle než 14 dní. Žena ztrácí radost a napojení na dítě, cítí únavu a osamění. Situace vyžaduje odbornou pomoc.
Je vzácnější, potká přibližně 1–2 ženy ze 100. Projevuje se ztrátou kontaktu s realitou, halucinacemi, paranoidními myšlenkami. Vyžaduje okamžitý zásah psychiatra a většinou hospitalizaci.
Ideální je stanovit si jasné hranice předem a neobávat se je komunikovat. Vhodné je mít podporující osoby, ideálně partnera nebo důvěrného blízkého.
Po poporodním blues není velké riziko opakování. Po psychóze riziko zvýšené, ale lze ho snížit včasnou odbornou péčí a přípravou.
Riziko můžeme také snížit opečováním porodního traumatu.
Přidej se do komunity Klub Mámy s nadhledem na Forendors
Nemusíš složitě hledat, co tvé miminko trápí, můžeš použít návod
Pro další inspiraci se přidej na můj zbrusu nový HeroHero kanál: