„Nemám čas, promiň, nestíhám…“ A přitom tu jsi 5 minut na mobilu, tam 10 minut na instáči, večer roluješ hodinu před spaním… A nemáš čas si přečíst knížku, udělat si čas pro sebe.
Ať to je jak to je, pojď si zmapovat jak na tom jsi a třeba si i vylepšit digi skóre.
Dej si se mnou digitální detox a dej mi vědět, kolik hodin denně/ týdně jsi ušetřila 🙂
Dělala jsem tuhle výzvu ve skupině Máma s nadhledem a měla super odezvu, věřím, že bude přínosná i pro Tebe. Pokud jsi výzvu ve skupině sledovala, tak stejně čti dál, přidala jsem něco navíc 😉
A pak se odeber ze všech, které už nesleduješ, nic Ti nepřináší, téma Ti nic neříká, nebo skupinu už dávno nesleduješ.
Já jsem opustila 81 skupin 🤯 Ani jsem netušila, že v tolika skupinách jsem. A to jsem nedělala tuhle čistku poprvé. Zabralo mi to necelých 20 minut.
Mám dobrý pocit z toho, že jsem odešla jako „spící sledující“ a skupina třeba díky tomu bude živější a bude svému správci dělat větší radost, protože se jeho příspěvky budou zobrazovat těm, kteří ve skupině být opravdu chtějí a zajímá je to.
Tohle je rychlejší a jednodušší na počítači, než v mobilu, ale jde to i na mobilu. Možná budeš překvapená, kolik toho vlastně sleduješ. I když se Ti možná většina těch stránek ani nezobrazuje.
Já jsem odebrala 134 stránek, bylo to hotové za pár minut.
Přátele jsem netřídila, protože mám veřejný profil, který bych naopak ráda dostala mezi co nejvíce lidí. Dávám na něj pravidelně zamyšlení k různým tématům, konteplační otázky a vedu lidi k prozkoumávání sebe a svých hloubek, svých přesvědčení.
Doporučuji si také odebrat z přátel/ sledovaných profilů lidi, kteří v tobě probouzí frustraci, úzkost, strach, či beznaděj a zároveň ti nijak nepomáhají se v tomto tématu posunout, či problém vyřešit. Není potřeba řezat si do rány, nebo se obklopovat negativními a pesimistickými lidmi naštvanými na svět a vyvolávající konflikty.
Vybírejme si dobře, čemu věnujeme svoji pozornost. Tím si tvoříme svoji realitu.
No a pokud se ti chce, projeď stejným způsobem i profily, které sleduješ na instagramu, či na jiných sítích.
Pokud používáš více sítí, zvaž si, jestli je to pro tebe přínosné a jestli se rovnou z nějaké sítě neodebrat a odstranit si aplikaci v mobilu.
Projdi poctivě aplikace v mobilu a všechny, které nepoužíváš, rovnou odstraň. U některých možná ani nebudeš vědět, na co je máš. Navýší se kapacita Tvého mobilu a taky se zlepší jeho přehlednost.
Skládáš si k sobě aplikace, které spolu souvisí? Třeba smartbanky k sobě, plánovače a připomínky, komunikační kanály, nákupní apky? Moc doporučuji. Můžeš si taky udělat speciální složku na sociální sítě a pojmenovat si ji třeba „Žrouti času“, nebo „dnes už ne“, aby Ti připomínala, že můžeš dělat i jiné věci, než chodit na sítě 🙂
Já jsem učinila pro mě velký krok – odstranila jsem si messenger z mobilu.
Za prvé mě upomínky z něj rušily, za druhé mám tendenci hned odpovídat – a když neodpovídám, což z kapacitních důvodů dost často není možné, tak z toho mám nepříjemný pocit, že mi tam visí něco nevyřešené. Ale už jsem přijala, že zkrátka není v mých schopnostech odpovědět na všechny zprávy, co mi přijdou.
Nemusíme být pořád pro všechny dostupní.
Ano, vím, že pouhým odstraněním aplikace se nevyřeší všechno, ale na počítači facebook otevírám jenom k práci, tudíž si i zprávy mohu přečíst, vyhodnotit, zda je nutné, abych reagovala a nechat to být.
Taky jsem si aplikace sociálních sítí přesunula tak, abych při zapnutí mobilu žádné sociální sítě neviděla.
Můžeš taky projít, ze kterých aplikací Ti chodí oznámení a upozornění a upravit to, aby na Tebe pořád něco nevyskakovalo a nerozptylovalo to Tvoji pozornost.
No a pak tu jsou ty aplikace, které používáme a možná na nich trávíme až příliš mnoho hodin týdně, možná dokonce denně.
Co s tím?
Dokážeš si apku z kategorie „žrout mého vzácného času“ odstranit? Pokud ne, moc doporučuji nastavit si časový limit pro tyto konkrétní aplikace a možná budeš někdy i překvapená, že ti čas vyprší už dopoledne 🫣
A pokud například na mobilu hraješ hry, což je způsob, jak se mentálně i emočně odpojit od přítomnosti a udělat ze sebe na chvíli „nemyslící zeleninu“ (prosím neber si to osobně, pokud se tě to týká, já ze sebe čas od času zeleninu udělám taky), doporučuji odstranit i aplikace her. Já jsem odstranila všechny.
Udržuješ ji v kondici, chodí ti jenom vyžádané e-maily a orientuješ se v ní dobře?
Nedávno se mi stalo, že si u mě jedna žena objednala znovu úplně stejný kurz, který si zakoupila už v únoru. Evidentně vůbec netušila, že ho má. Tipuju, že to bylo právě zahlceností e-mailové schránky.
Všechno, co máme kolem sebe, na nás nějak působí, i když to zrovna nevidíme.
Mám pár tipů, díky kterým se zvětší kapacita tvé e-mailové schránky a zmenší se i pocit zahlcenosti.
1️⃣ Aspoň jednou za týden odstraň všechny smazané e-maily v koši (pokud teda toto tvoje e-mailová schránka nedělá automaticky sama).
2️⃣ Jdi do složky nevyžádaná pošta/ promo/ spam – padají sem často newslettery. Pojď si dát pár minut a opravdu se odhlas z odběru všech „letáčků“, které nechceš, aby Ti chodily. Často najdeš možnost „odhlásit se“ už nahoře, ale to znamená jen že se odhlásíš z určité e-mailové kampaně, ale ne z databáze dané firmy. Když sjedeš v e-mailu úplně dolů, MUSÍ tam být tlačítko odhlásit se, na to klikni a potvrď, že se odhlašuješ. Pak už by ti skutečně nemělo nic přijít.
Já do této složky chodím nejméně jednou za týden a obvykle tam najdu e-maily, které chci, jen e-mailová spam-kontrola z nějakého důvodu vyhodnotila, že jsou nevyžádané. Jinak jsem poctivě odhlášená ze všech odběrů novinek, o které nestojím.
3️⃣ Pokud tam naopak najdeš něco zajímavého, co si chceš pročíst, přesuň e-mail do doručené/ přijaté pošty, díky tomu Ti e-mail od tohoto odesílatele nespadne zase příště do spamu. Případně si jeho adresu můžeš přidat do svých kontaktů, pokud chceš mít jistotu, aby Ti zajímavosti a novinky neutekly.
4️⃣ Přihlašovací údaje do různých kurzů, či e-shopů, kde pravidelně nakupuješ, si ulož do speciální složky – tu složku můžeš vytvořit přímo v doručené poště, nebo třeba v mobilu/ počítači a všechny přihlašovací údaje si tam nakopírovat.
Za prvé skvěle uvidíš, co všechno vlastně máš a za druhé snadno všechno najdeš, až se budeš chtít někam přihlásit. A doporučuji to i v případě, že Tvůj mobil ukládá hesla. Možná se jednou budeš chtít přihlásit z počítače, nebo z jiného zařízení a údaje jako když najdeš 😉
5️⃣ Faktury, dokumenty o dodání zboží si stáhni do svého mobilu/ počítače/ ulož na google disk (či jiné úložiště, pokud používáš), ať je máš v jedné složce a ideálně si už do názvu dej, o jaké zboží jde a kdy jsi ho koupila.
Já k tomu mám složku na Google disku s daným rokem a ukládám si ve formátu „2024-11 kalhoty XYZ“ – díky tomu každý doklad rychle najdu, když náhodou potřebuji reklamovat. A složky starší dvou let můžu klidně smazat a nemusím je prohlížet. Fyzicky vytištěné doklady (pokud přišly se zásilkou) rovnou taktéž ukládám do speciální složky.
6️⃣ Nevyřízené a zároveň důležité e-maily si označuj praporkem, snadno je najdeš, až přijde pravá chvíle k vyřízení. Po vyřízení je buď smaž, nebo zařaď do podsložky, například: dům, pojistky, faktury, pracovní. Jak potřebuješ, kreativitě se meze nekladou 🙂
📩 Jenom smazat e-maily nestačí, přijdou zase. Když si dáš chvilku práci a použiješ mé tipy, tvá schránka už přehlednější zůstane.
💡Doporučuji otevírat a číst e-maily od manualkmiminku.cz, posílám pravidelně zajímavé informace ze oblasti rodičovství, výchovy, posílám novinky a speciální akce. A pokud je odebíráš a nepřináší Ti nic zajímavého, klidně se odhlas.
Mimochodem, každý jeden e-mail skutečně píšu já a na všechny e-maily také odpovídám já. A pokud na nějaký neodpovím, tak je to taky mnou 😇
Den, kdy nebereš telefon, nepoužíváš socky, jen si vezmeš knížku, nebo zenový deníček, kam budeš psát objevy o sobě samé, třeba tím, že si budeš odpovídat na mé kontemplační otázky.
Co jsou kontemplační otázky? Takové, které vedou k zamyšlení, zkoumání vlastního nitra, svých přesvědčení, svého nastavení.
Nebo dělej cokoliv jiného, co Ti dělá radost 🙂
Používáš mobil v ložnici?
Pokud ano, tak to pro své zdraví a svůj vztah nedělej. (Jenom tip, jinak si samozřejmě dělej, co uznáš za vhodné, pokud máš pocit, že Ti to prospívá).
Za prvé modré světlo před spaním – a obzvlášť používání mobilu – způsobuje, že pak nemůžeš usnout (funguje podobně jako kafe před spaním), udržuje Tě bdělou a ostražitou, bolí Tě oči a spíš celkově neklidně (což způsobuje samo o sobě i dítě v posteli a to úplně stačí).
Ovlivňuje cirkadiánní rytmy, což jsou cykly, které ovlivnivňují různé procesy v našem těle a jsou řízeny právě pomocí světla. Souvisí s tím například produkce hormonů, či regulace tělesné teploty. Světlo je jasný signál do mozku – přichází čas na aktivitu. Modré světlo potlačuje produkci melatoninu, který nám pomáhá usnout, navozuje únavu a klidný spánek.
Taky nedejbože když kápneš na nějakou vyhrocenou diskuzi a navíc máš potřebu se do ní zapojit, zvedne se ti kortizol a adrenalin a je po spaní.
Před spaním je fajn posilovat v sobě pocit bezpečí, spočinutí, vydechnutí po uplynulém dni. Ocenění se za všechno, co se podařilo, poděkovat v sobě za všechno, co bylo fajn.
Za druhé – ložnice je intimní prostor, klidné útočiště a taky místo, kde můžeš pracovat na svém vztahu s partnerem. Klidně si můžete jenom povídat, nebo se obejmout, ale když budete ležet vedle sebe každý se svým mobilem, váš vztah to zrovna moc nepodpoří, intimitu a vášeň to neprobudí a naopak se od sebe můžete začít vzdalovat a odcizovat se.
Jasně, vztah se dá budovat i v jiných místnostech, ale osobně ložnici vnímám jako posvátný chrám partnerství a ne místo pro lehnutí s mobilem. (I když v tom chrámu jsou občas děti).
Virtuální svět nás odvádí ze světa reálného. Od věcí, které až tak řešit nechceme k líbivým obrázkům a videím, k řešení cizích životů.
Víš co je to FOMO? Obava, že o něco důležitého přijdeš, že Ti něco uteče. O něco, co ostatní budou vědět, co Ty se nedozvíš.
Tak si zkus jednoduše říct třeba „dneska už vím všechno, co vědět potřebuju“.
Máš věčně plnou paměť telefonu a přitom máš klidně 10 podobných záběrů? Vyber 1, ostatní smaž. Máš videa, která sis zpětně ještě nikdy nepustila? Smaž je. Pokud je to fakt mega památka, tak si je můžeš ukládat na speciální úložiště.
Pokud máš mobil plný různých screenů obrazovky – potřebuješ je tam? Vracíš se k nim a přináší ti něco hodnotného? Pokud ne, smaž je. Pokud ano, můžeš si třeba vzít speciální deníček, kam si budeš tyhle inspirace zapisovat. Tak si je taky hezky uložíš do své paměti a vždycky budeš vědět, kam sáhnout, když si budeš chtít něco zajímavého zapsat, nebo přečíst.
Chystáš se už pár týdnů/ měsíců/ let vyvolat fotky? Pak doporučuji super apku Journi Print, díky které si můžeš objednat fotky, nebo klidně fotoknížky, přímo z mobilu. Pro mě skvělý objev a už ji mám i vyzkoušenou 🙂
Je-li Tvůj život komplikovaný, zjednoduš ho, je-li Tvůj život jednoduchý, tak ho nekomplikuj.
Zajímají Tě tipy, jak si organizovat domácnost, aby všichni členové rodiny našli snadno a rychle všechno, co potřebují? Aby se děti víc osamostatnily a vymizelo u vás „mamííí, kde mám…?“
Vše, co nás obklopuje, na nás má vliv. Na naši náladu, naše emoce, náš pocit zahlcenosti, naše vnímání a prožívání. Dokonce i když to nevidíme. I v garáži, i na půdě, i v kumbále, i ve sklepě. Tvořme okolo sebe čistý prostor a změní se tím i naše energie, vyzařování a náš život.
A ještě větší dopad to na nás má, když to vidíme, ale spadneme do pocitu, že to nedokážeme změnit.
Proto jsem připravila něco nového a speciálního proto, abys mohla ve svém životě přestat pociťovat nedostatek času, aby ses necítila pořád tak ve stresu a pod tlakem a aby sis organizovala svoji domácnost tak, aby tě podporovala a tys nebyla jejím otrokem.
Skoncuj s pocitem zahlcenosti a pojď tvořit svoji novou realitu 🙂
Co když je náš život a vše, co se nám v životě děje, jenom odrazem nás samotných a našich přesvědčení?
Pojď si prozkoumat, z jakého místa právě teď tvoříš svůj život a pokud stále Tvůj život není takový, jaký si ho přeješ mít, můžeme to společně konečně změnit. Koukni sem.
S láskou,
Klára.
#zenovamatka