Načerpej inspiraci jak si usnadnit život s malými dětmi a jak je lépe chápat.
podcast Rodičovství s nadhledem
Rodičovství je někdy emočně, mentálně i fyzicky náročná disciplína. Zároveň taky nikdy nekončící a často nevyžádaný osobní seberozvoj.
Můžeme si ji usnadnit, když víme, čeho chceme svou péčí o děti a výchovou dosáhnout a kam chceme směřovat. Pomohou nám především informace, o které se můžeme opřít.
Přihlas se k odběru podcastu ZDARMA
Jaká témata v podcastu najdeš?
Každou středu vyjde nový díl podcastu. Přihlas se k odběru a já Ti pošlu každý nový díl do e-mailu, ať Ti nic neuteče.
1.epizoda: Proč mít nadhled? - Klára Stará
- Co to nadhled v rodičovství vlastně je?
- Jak si ho udržet i v náročných situacích?
- Proč často nestačí jeden úhel pohledu?
- Jak spolu souvisí emoce, vývoj a tělo?
2.epizoda: Vědomá příprava na rodičovství a co když miminko nepřichází? - rozhovor s Klárou Šalamounovou
Klára čekala na vytoužené miminko 10 let a podělí se s námi o svůj příběh se šťastným koncem - jak se to po tolika letech s diagnózou primární neplodnosti podařilo? A jak to, že dokonce přirozeně?
Ať právě teď čekáš na své první miminko, nebo druhé či třetí a napadá Tě otázka "proč to pořád nejde?" tak si tenhle díl určitě pusť a sdílej ho dál.
3.epizoda: Vybíráme si své rodiče a místo, kam se narodíme? - rozhovor s Janou Popelkou
Dnes to není o miminkách, ale o tom, jak si vybíráme své rodiče a svůj úkol tady na zemi. Věříš, že toto máme ve své moci? Nebo je to jen naprostá náhoda?
Ať věříš, nebo nevěříš, může pro Tebe být tento rozhovor s Janou Popelkou zajímavým úhlem pohledu.
Má smysl foukat si bolístky z dětství a myslet na to, co všechno udělali naši rodiče špatně? Regrese a návraty do minulosti, má to smysl?
Co když si někdy připadám jako oběť osudu a napadá mě "proč zrovna mně se toto děje?“
4.epizoda: Jak se připravit na krásný a přirozený porod? - rozhovor s Michaelou Kalusovou
Míša je dula, spoluzakladatelka Jemného zrození a školy pro duly AmmaDula a v tomto rozhovoru nám poradí, jak se připravit na krásný a přirozený porod, co to přirozený porod vlastně znamená, vysvětlí nám specifika jednotlivých fází porodu a poradí nám, jak si vybrat to pravé místo k porodu.
5.epizoda: Co by nemělo chybět ve výbavě na miminko? - Klára Stará
Jak chci ke svému miminku přistupovat? Kolik oblečení a v jakých velikostech? Z jakého materiálu? Kočárek, postýlka, šátek, nebo nosítko? Co všechno budeme potřebovat a co jsou jen zbytečnosti?
6.epizoda: Jak spolu souvisí emoce, vývoj a tělo a jak porozumět emocím miminka? - Klára Stará, Petra Nejedlá
Proč nestačí se zajímat jenom o vývoj, ale také emoce a o to, jak se miminko cítí v těle? Proč nejde řešit pláč, když neřeším souvislosti? Jak porozumět dětským emocím? Jaké jsou příčiny nespokojenosti u miminek? Jak posílit vlastní rodičovskou sebedůvěru?
7.epizoda: Kraniosakrální terapie v těhotenství a u novorozenců - Miroslava Kovalčíková
Už jsi slyšela o kraniosakrální terapii? Je to malý zázrak a proč si ji dopřát právě v těhotenství a po porodu si řekneme s porodní bábou Mirkou Kovalčíkovou. S čím může kraniosakrální terapie pomoci těhotným ženám i novorozencům? Co když se po porodu nemůžu sladit s miminkem?
8.epizoda: Jak se připravit na kojení - Katarína Fojcíková
Kojení není věda, ale přeci jen existuje mnoho věcí, které mají vliv na dobrý začátek kojení i jeho hladký průběh. Ne vždycky dokážeme vytvořit zcela optimální prostředí, aby šlo všechno "samo", ale jde to vyřešit.
Laktační poradkyně a dula Katarina Fojcíková nám poradí jak se co nejlépe připravit, co dělat, když to nevyšlo podle našich představ, i jak se uklidnit.
9.epizoda: Tandemové kojení dvojčat - Barbora Mašindová Zahrádková
Laktační poradkyně a máma dvojčat Barbora Mašindová Zahrádková se s námi podělí o rady a tipy jak kojit dvojčata. Jde opravdu plně kojit dvě děti současně? Stačí mléko pro oba? Jak na to prakticky?
Bára taky umí skvěle dodat podporu tam, kde někdo jiný Ti říká, že to nejde, není to možné, nebo je to hloupost. Naslouchej svojí intuici, nech se podpořit a zaposlouchej se do tohoto rozhovoru, který jsme vylepšily i špetkou mateřského humoru 🙂
10.epizoda: Jak komunikovat s miminkem v bříšku - Markéta Nováková
Jak se můžeme naučit komunikovat s miminkem v bříšku? A může se to naučit každá máma? Jak nám to může usnadnit sžívání s miminkem?
Jak můžeme ovlivnit svůj porod?
11.epizoda: Ženská bylinná napářka - Zuzana Staňková
Lektorka Zuzka Staňková nám dá praktické tipy, rady a návody, jak nám může ženská bylinná napářka pomoci v těhotenství, před porodem a dokonce i při porodu? Jak tento tradiční recept používat doma a jak si napářku připravit? Jak nám může pomoci i od menstruačních bolestí?
12.epizoda: Jak cykličnost připravuje ženu i dítě na porod - Katarína Zatovičová
Lektorka Katarína Zatovičová vysvětlí co je to cykličnost a jak právě cykličnost připravuje ženu i miminko na porod. Jak ovlivňuje samotné miminko? Co je to přirozený porod? Pomůže nám se připravovat?
13.epizoda: Prenatální psychologie - Michaela Kalusová
Dula, spoluzakladatelka Jemného zrození a školy pro duly AmmaDula - Míša Kalusová, nám v tomto rozhovoru vysvětlí, jaký je rozdíl mezi prenatální a perinatální psychologií, co všechno prožívá a vnímá miminko v bříšku, během narození i po něm a jaký vliv má toto citlivé období na náš život.
14.epizoda: Malovaly jsme si mateřství - Kateřina Chalupníková
S Katkou Chalupníkovou jsme otevřely 13.komnatu mateřství. Témata, o kterých se nemluví, žádná máma se s nimi nechlubí a pokud je někdy pocítí, ještě se za ně stydí. Co nejvíc rozbouralo a překvapilo nás? Jak jsme tomu čelily? Proč je mateřství plné paradoxů a o jaké iluze jsme přišly?
Katka je máma, manželka, dcera, učitelka, herečka a spisovatelka a její knihu Maminkoff doporučuji všemi dvaceti. Je čtivá, vtahuje do děje a nejednou se člověk pozná v některé z hlavních hrdinek čtyř velmi silných příběhů.
15.epizoda: Rebozo a jeho použití v těhotenství i po porodu - Světluška Hradilová
Světluška je máma 7 dětí, která vyrábí rebozo šátky a věnuje se přípravě žen k porodu. Vysvětlí nám, jak velký pomocník pro nás rebozo šátek může být v těhotenství, po porodu a následně kdykoliv během života - například během menstruace.
16.epizoda: Psychosomatika v těhotenství, při porodu i po porodu - Ripsi Zohrabyan Myšáková, Kristýna Strolená (Alchemilka)
Terapeutky Ripsi Zohrabyan Myšáková a Kristýna Strolená nám vysvětlí, jak se psychosomatika projevuje nejen v těhotenství a při porodu. Jaký má vliv právě v tomto období a to třeba i na kojení a naše první týdny s miminkem? Jak mohu pracovat projevy psychosomatiky? Dají se zmírnit těhotenské nevolnosti, či vyřešit problémy s kojením?
17.epizoda: Těhotenská jóga - Tereza Nolet
S čím může jóga pomoci v těhotenství a při přípravě na porod? Je vhodná i pro ženy, které před těhotenstvím jógu necvičily? Je pro cvičení nějaká kontraindikace? A jak může pomoci jóga nejen našemu tělu, ale také naší mysli?
18.epizoda: Výživa těhotných a kojících žen - Tereza Škraňka Procházková
Proč je důležitá výživa těhotných a kojících žen a jaký má výživa vliv na miminko? Co je na tom známém "Jez pořádně, jíš za dva!", nebo na "tělo si řekne"? Jaký způsob stravování v tomto období z hlediska výživy není úplně ideální a čím to dohnat? A co když máš pořád urputnou chuť na sladké? Poslechni si tento rozhovor s cerifikovanou koučkou pro těhotné ženy a ženy po porodu Terezou Škraňkou Procházkovou.
19.epizoda: Jak vybrat kočárek - Marie Langová
Jaké parametry bychom si měli ohlídat při výběru kočárku, aby se do něj miminko pohodlně vešlo dokud to bude potřeba a na co myslet předem? Kdy je vhodná chvíle pro sportovní kočárek a kdy naopak určitě ještě není? To nám poradí dětská fyzioterapeutka Marie Langová.
20.epizoda: Předporodní a poporodní rituály - Zuzana Škyříková
Co jsou předporodní a poporodní rituály a jak nám mohou v životě pomoci a podpořit nás? Kdy se dá rituál udělat, jak probíhá a co je k němu potřeba?
Zuzka Škyříková je máma 4 synů, lektorka Výchovy bez poražených a skvělá průvodkyně rituály (nejen těmi přechodovými).
21.epizoda: Trauma po porodu - Lucie TaRa Groverová
Jak se trauma po porodu projevuje a co s tím může žena udělat? Co když její pocity někdo zlehčuje slovy, či odmítá? Co když má žena v rodině zažité těžké porody a bojí se, že ji taky čeká těžký porod? A pokud první porod byl náročný a traumatický, je šance, že podruhé to bude jinak? Jak naložit s tím, když se žena na porod připravovala a věnovala tomu čas a energii, ale nebylo to podle jejích představ a nyní cítí pocit selhání a nedostatečnosti?
Lucie je autorka knih Aby porod nebolel a Aby život nebolel.
22.epizoda: Co mě čeká v šestinedělí? - Klára Lazarchick
Celostní lékařka Klára Lazarchick nám vysvětlí, co všechno se během šestinedělí děje v našem těle, jak načerpat síly a proč je tak důležitá podpora našich blízkých obzvlášť v tomto citlivém období. Miminko si toto období možná vědomě pamatovat nebude, ale Ty na toto období nikdy nezapomeneš.
Na co se připravit, aby to byly hezké vzpomínky a ne peklo s nálepkou "nejtěžší období v mém životě"?
Řekneme vám i to, co vám nikdo jiný neřekne a rozhodně doporučujeme, aby tento rozhovor slyšeli i tátové a případně další členové rodiny.
23.epizoda: Poporodní deprese a psychóza - Zuzana Erdem
Poporodní blues či deprese potká až 80% žen. A my se s psycholožkou Zuzanou Erdem podíváme na to, proč se to vlastně děje, jak ji poznat a co dělat, když se objeví. Rozhodně se zaměříme i na prevenci a moc doporučujeme, abyste poslouchali tuhle epizodu s partnerem společně.
24.epizoda: Proč nestačí suchá plenka, plné bříško a spánek? - Klára Stará
Jaké jsou emoční, vývojové a fyzické potřeby miminek? Co nám miminka říkají pláčem? Opravdu všechna miminka bolí bříško? Proč špatně spinkají? Proč není miminko spokojené i když je přebalené, nakrmené a vypadá, že má všechno, co potřebuje?
25.epizoda: Jaká je role muže v rodině? - Sláva Černý - Restart pro muže
Jaká může být role muže v rodině? Jak může být muž oporou a jak může ovlivnit celkovou náladu a atmosféru v rodině? Jak může táta budovat v rodině pocit bezpečí? Jak spolurozhodovat o chodu rodiny? Co je to blacklist a jak s ním pracovat? Zodpovídá muž za spokojenost ženy?
26.epizoda: Vliv správné manipulace na vývoj dítěte - Marie Langová - dětská fyzioterapeutka
Jaký vliv má vhodná manipulace rodičů na vývoj miminka? Jaké chyby nejčastěji rodiče při manipulaci dělají? Jak předejít návštěvě dětského fyzioterapeuta? Jaké jsou nejčastější důvody k návštěvě dětského fyzioterapeuta?
27.epizoda: Znakování s miminky - Renata Pelcová
Jak nám znakování s miminkem může pomoci porozumět vnitřnímu světu našeho dítěte? Jak můžeme sebe i miminko naučit znakovat? Jak znakování pomáhá rozvoji mozku a komunikačních dovedností? Kdy můžeme začít znakovat s miminkem? Má znakování vliv na rozvoj řeči?
28.epizoda: Limbický otisk - Denisa Říha Palečková
Co je limbický otisk, kde vzniká, jak ovlivňuje náš život a co s ním můžeme dělat? Proč se týká miminek i dospělých? To nám vysvětlí lektorka, terapeutka a spisovatelka Denisa Říha Palečková. Probereme také, jak můžeme i z náročných a nepříjemných situací vytěžit pro sebe to dobré.
29.epizoda: Vizualizace pro ženy - Klára Stará
Mám pro Tebe připravené speciální kouzlo, díky kterému se můžeš cítit MILOVANÁ. Prociť každou buňkou svého těla, že jsi v pořádku přesně taková, jaká jsi. Že je úžasný zázrak být ženou. Být v míru a lásce sama se sebou. Cítit se milovaná jen proto, že existuješ. Vědět, že máš své důležité místo na světě. Daruj si pár minut sama se sebou a užij si svoji chvíli.
30.epizoda: Jak vybrat šátek, nebo nosítko - Míša Nováková
Proč miminko nosit a jak vybrat šátek, nebo nosítko? Jakou zvolit velikost šátku? Je důležitý materiál a gramáž? Radši šátek, nebo nosítko? Rostoucí, nebo jednovelikostní? To vše probereme s lektorkou nošení Míšou Novákovou.
Přihlas se k odběru a 1x týdně dostaneš upozornění na nový díl
Prosím zkontroluj si správnost svého e-mailu, aby Ti zpráva mohla dorazit 🙂
Kdo podcast založil?
Jmenuji se Klára Stará, jsem máma čtyř dětí, průvodkyně světem miminek, lektorka vědomého rodičovství a autorka EVT metody.
Jsem také lektorka nošení dětí v šátku a nosítku, bezplenkové komunikační metody, psychomotorického vývoje dětí, plavání s miminky ve vaně, baby masáží a poradkyně v oblasti látkových plenek.
Jsem otevřená, pravdivá, upřímná a pečující. Umím být i rázná. Pro někoho málo alternativní, pro jiného příliš.
Umím hledat cesty a řešení i tam, kde je ostatní nevidí. Rozumím řeči miminek i jejich potřebám a naučím to i Tebe.
S miminky a batolaty pracuji už od roku 2013 a učím jen to, co sama žiju se svými dětmi a co mám ověřené ve své praxi s tisícemi dalších rodin.
Předávám ověřené a fungující návody, jak porozumět svým dětem - jejich emocím, psychomotorickému vývoji i tomu, co se odehrává v jejich těle.
Chodím na osobní návštěvy do rodin k miminkám, poskytuji individuální konzultace osobně i on-line.
Mými kurzy a on-line programy prošlo více než 15 000 rodičů.
V praxi mám už tisíckrát ověřené, že co do dětí vložíme během prvního roku jejich života se nám - a hlavně jim, bude vracet po celý život.
Neztrácejme čas, protože druhou šanci udělat něco jinak, už nedostaneme.