Co budu na miminko skutečně potřebovat?
Kolik toho vlastně mám nakoupit?
A jak vybrat kočárek?
Jakmile se objeví dvě čárky na těhotenském testu, je to jasný a můžeme začít nakupovat a plánovat. Ale kde začít?
Osobně jsem minimalista, už jen proto, že bydlíme v malém bytě a nemáme místa nazbyt. A tak jsem chtěla jen to, co opravdu využijeme a nebudeme jen „naskladňovat“ hromady miminkovských věcí.
Doporučuju se příliš nerozjíždět, snadnější je v případě potřeby dokoupit, co vám chybí, protože těžko odhadnete, jak velké vaše miminko bude a při objednání po internetu máte obvykle balíček za 2-3 dny doma.
Materiál – ideálně bavlna, nebo biobavlna (například v Lidlu koupíte za velmi příznivé ceny ve výborné kvalitě). Super je také merino, obzvlášť v chladnějších měsících, u něj je ale důležitá kvalita a aby nebylo kousavé (můžete vyzkoušet přiložením na svůj krk a obličej, kde máme nejcitlivější kůži). Flees sice zahřeje, ale doporučuji nedávat ho přímo na kůži, obzvlášť citlivá miminka může dráždit (mám na mysli ten polyesterový).
Velikost 50-56 využije průměrný novorozenec o váze přibližně 3-4 kg, menší velikosti doporučuji koupit buď méně kousků, nebo žádné (když je oblečení větší, dá se ohrnout, nebo dokoupit).
Velikost 68 pak bude mít miminko přibližně do 3-4 měsíců a následovat bude velikost 74 a 86, která většině miminek vydrží nejdéle.
Body – ideálně zavinovací, které nemusíte převlékat miminku přes hlavičku. Tím totiž miminko často rozčílíte a obzvlášť než chytnete cvik do ruky, může to být pro vás i miminko náročné. Nám vždy stačilo 4-6 kousků od každé velikosti, ale pračku jsem díky praní látkových plenek zapínala ob den, takže jsem jednoduše všechno prala pořád dokola a ze sušáku zase rovnou oblékala, není tedy na škodu mít kousků i více 🙂
Tepláčky – turkáčky – parádní jsou ty s širokým pasem a nápletem na nohavičkách, dají se ohrnout a používat jako rostoucí, miminko je neskope a neshrnují se. Když je teplo, miminku hezky větrají nožičky, když je zima, můžete dát ponožky.
Ponožky doporučuju mít bavlněné i merino a největší objev jsem učinila u třetího dítěte, kdy jsem objevila držák na ponožky Socks on – nejlepší věc proti skopání nebo shrnování ponožek. Tepláčky doporučuju používat místo punčocháčků a dupaček i polodupaček, obzvlášť, když se miminko začíná pohybovat a objevuje svět kolem sebe, potřebuje mít bosé nožičky, aby mu nikde nic neklouzalo a mohlo využít všechny funkce své nožičky bez omezení :). Důležitá je taky správná velikost ponožek, protože těsné a upnuté ponožky omezují chodidlo a rozvoj jeho přirozených funkcí.
Pyžamko – někdo rád používá celotělové overalky, ale obzvlášť při nočním přebalování jsou krapet nepraktické. V noci chceme přebalit ideálně rychle a miminko u toho příliš neprobrat, mně se nejvíc osvědčily obyčejné noční košilky 🙂 Pasujou i na kluky a není nad praktičnost použití, bez rozepínání. Pokud ale máte obavy, že by miminko mohlo zmrznout, nebo se vaše miminko už pohybuje a odkopává se, doporučuji koupit overal bez ponožek.
S nočním přebalováním rovnou souvisí taky noční světlo. Nejlepší, co jsem objevila, je obyčejná solná lampička, která nikoho neprobudí, ale svítí dost na to, aby se dalo přebalit nebo nakojit. Určitě nedoporučuju svítit si mobilem, nebo klasickou lampičkou, to probere i vás, i miminko, to nechceme 🙂
Kombinéza – overal – je skvělá věc obzvlášť v zimních měsících, kdy se miminku nikde nic nevyhrnuje a nic netlačí. Mně se nejvíce osvědčila v zimě kombinace bavlněné body, na to merino overal a softshelová kombinéza. V mrazech pak fusak z ovčí vlny a pod fusak ještě podložku do kočárku z ovčí vlny Fellhof – tu máme v kočárku celoročně. V zimě izoluje a drží miminko v teple, v létě se na ní miminko nepotí a není ve vlhku. Zimní overaly mají tu nevýhodu, že je využijete poměrně krátkou dobu a nemůžete miminku oblečení vrstvit podle skutečné venkovní teploty. Zato merino overal můžete použít i do šátku a hezky se vám tam s ním mimčo vejde. Softshelovou kombinézu zase využijete i v jarních a podzimních měsících (osvědčila se mi od české firmy Dupeto, přežije všechno a je rostoucí, takže vydrží opravdu velmi dlouho).
Látkové čtvercové (obyčejné bílé) plenky. Je jednodušší při ublinknutí vyměnit látkovou plenku pod hlavičkou miminka, než převlíkat celou postel. Ty větší jsou bezva taky jako osušky, dobře sají, takže nemusíte citlivou kůži miminka otírat, ale prostě ho jen zabalíte. Pokud byste je chtěli používat i k přebalování, je potřeba koupit „čtvercovky“ s vyšší gramáží.
Bryndáčky a slintáčky – oceníte u „blinkacích a slintacích“ miminek, protože je jednodušší vyměnit bryndák, než pokaždé měnit celé bodyčko.
PUL pytlík – nepromokavý pratelný pytlík, do kterého můžete dát náhradní oblečení, nebo ho třeba mít v kočárkové tašce, když se přihodí nehoda a máte mokré oblečení, které potřebujete do něčeho dát. Kromě toho, že je na rozdíl od obyčejných mikrotenových sáčků EKO, tak je i krásný 🙂
Přebalovací podložka – doporučuji nepromokavou látkovou pratelnou podložku, radši dvě. Ušetříte tím peníze za jednorázové přebalovací podložky, můžete ji prát pořád dokola, je prakticky nezničitelná a navíc ušetříte fakt velkou hromadu odpadu.
Kočárková taška – můžete samozřejmě koupit super designovou tašku na kočárek, nebo používat prostě jen větší kabelku, ale osobně jsem si zamilovala obyčejný přebalovací batoh. Jde připnout na kočárek, má na boku kapsičky na láhve (oceníte obzvlášť u starších dětí), můžete ho kdykoliv hodit na záda (využijete i při nošení v šátku, nejen s kočárkem). Pro zjednodušení vypravování kamkoliv ven doporučuji udržovat v batohu stálou výbavu – náhradní plenky, náhradní oblečení, PUL pytlík a případně cokoliv dalšího, co vyhodnotíte, že musíte mít vždycky s sebou. Nemusíte potom stále kontrolovat, jestli všechno máte, prostě jen vezmete batoh a jdete a po návratu domů zase jen doplníte, co jste použili.
Postýlka – tak tady záleží, zda máte v plánu spát s miminkem v posteli, nebo volíte raději možnost mít vlastní prostor a používat na miminko monitor dechu. My jsme postýlku první tři měsíce příliš nepoužívali, ale s přibývajícím věkem jsme ji používat začali (podle aktuálních potřeb našich dětí). Výhodou společného spaní je, že nemusíte vstávat na kojení, ale můžete mít mléčný bar otevřený „na požádání“ 🙂 Taky jste s miminkem pořád v kontaktu a miminko tak klidněji spinká a lépe usíná. Pokud se rozhodnete postýlku koupit, doporučuji koupit rozměr 120 x 60cm, vydrží bez problému dítěti i do 3 let. Skvělé je, pokud jde postýlce oddělávat boční zábrana, protože si tak můžete postýlku přirazit k vlastní posteli jako takový „balkonek“. A rozhodně je potřeba, aby šlo měnit nastavení výšky roštu. Nebojte se společného spaní s miminkem. Miminko díky společnému spaní neupadá do tak hlubokého spánku, budí se pravidelně na kojení a cítí se bezpečně. Miminko nikdy nemůžete zalehnout, pokud do postele nejdete pod vlivem alkoholu či drog. Všechna savčí mláďata v přírodě spí se svojí matkou, jenom lidi vymysleli postýlky – a mnoha miminkům to nevyhovuje. Nakonec je to samozřejmě vždycky jenom na vás – vyhovuje to vám i miminku tak, jak to máte? Vždycky to můžete změnit. O spánku dětí taky doporučuji tento článek.
Monitor dechu – osobně jsem ho nepoužila na žádné ze svých čtyř dětí, protože několik prvních měsíců spaly v posteli se mnou, to ale neznamená, že vám univerzálně doporučím, že ho nepotřebujete. Řiďte se svými pocity a pokud vám přinese monitor dechu klid a větší pocit bezpečí, pořiďte ho. Existují monitory do postýlky a ty vyžadují, aby miminko spalo ve své postýlce. Jdou ale koupit i monitory dechu za plenku a ty můžete použít kdekoliv.
Šátek na nošení – ano, je to úplně top věc, která by vás možná teď nenapadla a překvapila vás tu, ale miminka se rodí od přírody tak trochu nedonošená (oproti většině zvířecím mláďatům nejsou schopná se o sebe po narození jakkoliv postarat) a obzvlášť během prvních tří měsíců po narození vyžadují mnoho kontaktu s maminkou. Není divu, když po 9 měsících nošení v bříšku mámy chtějí nosit i na jejím břichu. Proto se období prvních tří měsíců po narození říká 4.trimestr a je dobré toto období usnadnit sobě, i miminku. Ráda bych zdůraznila, že nošení není jen pro „ekobioezo“ mámy, ale pro miminka 😉 Není ale jedno, jak miminko nosíte a v jaké poloze a ráda bych varovala před tím, že najdete všude spoustu návodných videí, jak uvázat miminko do šátku v poloze, která pro malá miminkách není vhodná. Šátek moc doporučuji obzvlášť v případě, že vaše miminko pláče v kočárku. Některá miminka kočárek prostě nesnesou a není to tím, že máte špatný kočárek, jen se v něm necítí bezpečně a nechtějí v něm být. Takže pokud nemáte záměr nechat svoje mimčo řvát v kočárku do usnutí, pak je šátek nejlepší řešení, jak jít v klidu na procházku.
Přebalovací pult – ušetří vám ohýbání se k miminku, což je fajn obzvlášť v případě, že vás bolí záda. Není ale bezpečné na něm miminko nechávat bez dozoru, protože první otočení může přijít v nečekanou chvíli. Navíc zabírá místo a nevyužijete ho možná tak dlouho, jak byste si mysleli, protože pohybující se mimča často nechtějí ležet na místě a snaží se utéct. A taky záleží, jaký rozměr vyberete, ale miminko z něj často brzy odroste. Takže koupi zvažte, pro mě to není must-have kousek, měla jsem ho jen na první dítě a pak nám doma zavazel. Ostatní děti jsem prostě přebalovala na zemi nebo na posteli na přebalovací podložce.
Hacka
Hacka je látková kolébka zavěšená na pružině, která slouží jako takové přenosné hnízdečko na miminko. Dá se houpat směrem nahoru a dolů, tedy pohybem, na který miminko bylo zvyklé i u nás v bříšku při chůzi. Je výborná obzvlášť pro „neodložitelná“ miminka, která mají problém s usínáním (a pro unavené mamky, které už si opravdu potřebují chvíli odpočinout). Osobně mám vyzkoušenou hacku z babyvak.cz, která vydržela bez problému tři děti a jedno z mých dětí si ji zamilovalo natolik, že v ní přes den spávalo až do 3 let (nosnost do 15 kg). Jde zavěsit na mezidveřní hrazdu, nebo navrtáním skoby do stropu, případně lze koupit k zavěšení i speciální stojan. A pak taky na trám na pergole, na větev stromu a na spoustu dalších míst, která vyhodnotíte jako dostatečně bezpečná 🙂
Kočárek – možná se na šátek přeci jen necítíte a doufáte, že vaše miminko bude spokojeně spinkat v kočárku. Doporučuju v tomto případě nekupovat dizajnovky, ale radši vybrat kočárek, který nebude omezovat vaše miminko. O tom jak vybrat kočárek jsem natočila rozhovor s dětskou fyzioterapeutkou Marií Langovou, který si můžete poslechnout v podcastu Rodičovství s nadhledem zdarma.
Autosedačka – pokud máte auto a potřebujete s miminkem jezdit autem, je jasné, že nutně potřebujete vhodnou autosedačku, té pro miminka se říká vajíčko. Jedná se o protisměrnou autosedačku vhodnou pro děti od narození. Autosedaček je mnoho typů, můžete se inspirovat v D-testu, nebo si nechat doporučit přímo v prodejně. Co je ale důležité a chci to zde připomenout, je, že autosedačka je DO AUTA, kde plní funkci bezpečnosti a ochrany dítěte. Není tedy vůbec vhodná na používání doma jako sedátko pro miminko. V takovou chvíli bráníme dítěti v jeho přirozeném vývoji a brzdíme ho v rozvoji. Nedoporučuji ani tuto autosedačku využívat s adaptérem na kočárek a chodit takto na procházky. Ano, pokud se jedná o rychlý nákup, miminko usnulo cestou v autě a nechcete ho budit, jde o výjimečnou situaci a dejme tomu, že se to může hodit. Určitě ne pravidelně.
Jídelní židlička – nepotřebujeme ji hned na miminko, ale kolem 6.měsíce, kdy se začíná s příkrmy, ji potřebovat začneme. Ne každé miminko už v půl roce samostatně sedí a můžeme ho do jídelní židličky posadit, pak je lepší krmit ho v náruči na svém klíně, nebo na těch několik minut krmení (jen na nezbytně nutnou dobu) použít výše zmíněnou autosedačku. Není důležité kupovat drahé polohovací židle, účel skvěle splní obyčejná jídelní židlička, mohu doporučit i klasické dřevěné polstrované, které jsou rozložit na stoleček a židličku zvlášť, což dítě využije ke svačinkám, k malování, nebo různým dalším účelům. Nicméně na tu opravdu můžeme posadit až samostatně sedící dítě. Důležité je, aby dítěti nevisely nožičky ve vzduchu, ale mohlo se opřít o podporu pro nožičky.
Peřinka/spací pytel? Pokud miminko spí ve své postýlce, nebo i v naší posteli, hodí se vlastní peřinka/deka. Mně se velmi osvědčila peřina z mykané ovčí vlny v bavlněném potahu (vyrábí například Babyvak.cz), v zimě krásně hřeje, v létě nepřehřívá (nebo se dítě přirozeně odkope). Spací pytel nevyhovuje každému miminku, může v něm být vedro a mimčo se nemůže odkopat. Není to ideální ani v případě, že v noci ještě přebalujeme. Pokud ale máme v místnosti větší chlad (což je na spaní jedině fajn i pro miminko, pokud to není průvan), může pytel přijít vhod, v takovém případě doporučuji, aby šel rozepínat i dole – rozepneme v teplejších dnech/měsících a dítě se nepřehřívá, může volně kopat nožičkami, ulehčíme si také noční přebalování.
Tak, teď vás možná překvapím ještě jednou, ale víc věcí opravdu na miminko nebudete potřebovat. Jo, možná v zimě rukavičky a čepičku, nebo praktičtější kukličku 🙂
Ale jinak fakt nic, pokud máte doma aspoň v jedné místnosti na zemi koberec. A jestli nemáte, tak doporučuju koupit větší kusový koberec, abyste měli miminko kam pokládat. Na rozdíl od jiných podložek nebude klouzat, nerozpadá se na 100 dílků, když ho chcete posunout a můžete ho přesunovat podle toho, kde se zrovna nacházíte.
Doporučit můžu i nepromokavou podložku od Casmatino, je sice dražší, ale využijete si i až miminko odroste, třeba místo piknikové deky k válení na zahradě, nebo klidně na pláži u moře. Na rozdíl od pěnových puzzlí se snadno složí a předělá na jiné místo a nerozsypává se na 150 malých dílků.
Visítka = neergonomická nosítka, obzvlášť typ, kdy je miminko otočené zády k nosící osobě. V takových nosítkách se totiž dítě nemůže dostat do ergonomické polohy. Jeho tělíčko není správně podsazené, ba naopak, často visí za rozkrok, což může být nepříjemné a to zejména u chlapečků. Představte si sami sebe, kdybyste viseli v této poloze, myslíte, že by vám to bylo příjemné?
Díky umístění zády k matce a visící poloze za rozkrok je dítě v neustálém záklonu hlavy a prohnutí v páteři. Tato poloha brání jeho uvolnění a odpočinku. Tímto způsobem se zvyšuje napětí a tenze v jeho těle. Pokud má dítě navíc nějaký problém, nebo blokádu, tato poloha to může ještě zhoršovat.
Situace je samozřejmě jiná, pokud dítě neseme v náručí, kde mu můžeme nohy podsadit a ono může být zády opřené o nás. V této poloze má dítě nožky správně podsazené a záda kulatá, což je v pořádku. Ovšem, pokud je dítě zavěšené v nosítku, k tomuto správnému podsazení nedojde.
I když se může zdát, že některé děti jsou v takovéto poloze spokojené, protože vidí, co se kolem nich děje, není to poloha vhodná pro jejich vývoj, ani pro jejich tělo. Proto ji rozhodně nedoporučuji a prosím, vyhněte se jim. A argument „kdyby to bylo škodlivé, tak se to přeci neprodává“ je nesmysl, sladkosti pro děti taky nejsou prospěšné a přesto se prodávají, jako mnoho jiných věcí.
Pokud tedy volíte nosítko, sáhněte po těch ergonomických a ideálně až u dětí, které alespoň drží hlavičku, ještě lépe až dítě samostatně sedí. Do té doby je vhodnější nošení v šátku. Trvá jen o malinko déle miminko do šátku správně umístit, je to o tréninku a o cviku, který během pár dní snadno získáte. Vhodný způsob nošení miminka, ať už v ruce, v šátku, nebo nosítku ukazuji a vysvětluji podrobně v on-line programu VIP klubovna Mámy s nadhledem v modulu Nošení.
Lehátka: polohovací, houpací, vibrační. Proč se jim vyhnout? Brání přirozenému pohybu u miminka a jeho rozvoji. Při častém používání zpomalují a brzdí správný vývoj. Tvoří se zde snadno nevhodné pohybové návyky – dítě zvedá hlavičku, přitahuje se do sedu. Nemůže se volně otočit, záda nejsou rovná. Mnohem vhodnější je tuto polohu vůbec miminku nenabízet, podložka položená na zemi splní stejný účel, nebrání vývoji, můžete ji taky přenést kamkoliv potřebujete. Pro miminko je obrovským vývojovým milníkem chvíle, kdy se samo posadí, uvolní si ruce a získá rozhled. A aby se do této polohy dostalo, potřebuje vnitřní motivaci. Tu mu sebereme, pokud mu předčasně nabídneme polohu, do které není schopné se dostat samo. Když se vyhnete používání lehátka, nebudete muset řešit problémy, které při jeho používání nevyhnutelně vzniknou.
Chodítka: v jaké poloze je dítě v chodítku? Visí za rozkrok. Dítě nedrží správně těžiště svého těla, nemusí si hlídat rovnováhu, odráží se špičkami, vzniká naprosto nevhodný pohybový návyk. Páteř je nepřirozeně zatížena ve chvíli, kdy na to ještě není připravená, pánev ani kyčle nejsou v ergonomické poloze. Ne, dítě se nenaučí chodit dříve, když budeme používat chodítko. Opět jde o nabízení polohy, do které dítě ještě není schopné se dostat samo. Nejdřív potřebuje lézt po čtyřech, naučit se samo posadit, poté se s oporou stavět, chodit kolem nábytku (což je stále ještě lezení, jen ve svislici a s oporou, což chodítko nenabídne). V chodítku dítě nepadá. Může se to zdát jako výhoda, ale není, až dítě začne chodit samo, padat bude a potřebuje se naučit padat tak, aby se nezranilo, učí se pracovat se svým tělem a svými schopnostmi, to je nesmírně důležité. Nespěchejte na své dítě. Chodit bude. A samo bude chodit mnohem dříve, když mu tyto pomůcky a brzdiče vývoje nebudeme nabízet. To stejné platí i o hopsadlech.
Co zavinovačka a hnízdečko, když to všude letí?
Zavinovačka uměle prodlužuje spánek miminka a je zcela nevhodné ji používat u spavých dětí, které se málo budí na kojení, málo přibírají, a u dětí s novorozeneckou žloutenkou (které velmi potřebují být u mámy v kontaktu kůže na kůže a často se kojit). V zavinovačce se miminko přehřívá, upadá do nepřirozeně hlubokého spánku, prodlužují se intervaly mezi kojením, což může vést k poklesu laktace. Neumožňuje miminku volný pohyb nožiček, který je velmi důležitý pro zdravý vývoj kyčlí. Při dlouhodobém používání může zpomalovat vývoj (miminko se nemůže volně otáčet a pohybovat). Miminko zde také leží neustále ve stejné poloze a můžeme mu tak způsobit slehnutí hlavičky. Je důležité miminku nabízet různé polohy nejen když je bdělé, ale i na spaní.
Vím, že někteří přední čeští odborníci zavinovačky doporučují a dokonce i prodávají, ale to, že někdo něco dělá už 40 let není vždy zárukou spolehlivých informací. Někdy je to pouze důkaz, že člověk uvíznul v době „takto se to dělalo dřív“ a zapomněl se dovzdělat novými informacemi.
Kdy zavinovačku použít? Je to jediná výjimka, kdy použití zavinovačky vidím jako možné – když mám opravdu velmi dráždivé miminko, které okamžitě budí jeho vlastní ručičky a nemůže se uklidnit, není schopné spinkat ani 30 minut tahem a maminka už padá vyčerpáním. Důležité kromě použití zavinovačky (která ani v takovou chvíli nemusí být všespásným řešením) je také zjistit, proč se miminko nemůže uklidnit a proč je takto předrážděné – doporučuji kraniosakrální ošetření, nebo osteodynamiku (více o těchto fyzických potížích píšu níže v dalších tématech). V takové situaci považuji zavinovačku za berličku, kterou mohu sobě i miminku krátkodobě ulevit. I tak nesvazuji pevně nožičky dítěte, aby s nimi mohlo kopat a pohybovat (i v bříšku je mělo schoulené, obzvlášť pro novorozence může být natáhnutí nožiček velmi nepříjemné. Místo zavinovačky taky mohu zvolit velkou čtvercovou látkovou plenu (bambus je tenčí než bavlna) a miminko „zahousenkovat“ tímto způsobem.
Hnízdečko je poměrně krátkodobě využitelná módní záležitost, kterou příliš nevyužijete (málokteré miminko se po pobytu v bříšku těší na samostatný pobyt v postýlce a módním hnízdečku v zavinovačce). Miminko navíc rychle roste a za pár týdnů, maximálně měsíců se do hnízda nevejde. Za mě to není nic, co byste potřebovali a bezpečně se bez toho obejdete.
Možná zrovna uvažujete o moderních látkových plenkách a v tom případě doporučuji se podívat ještě na video o Zdravém přebalování ZDE.
Tak jo, teď už máte skoro všechno a chybí vám jen jedna poslední věc – vaše on-line VIP klubovna Mámy s nadhledem 🙂
Maminky o ní říkají, že jim velmi ulehčila seznamování s novým členem rodiny, uklidnila je a dodala jim sebe-jistotu, že jsou dobré mámy a že mateřství nemusí být náročné.
Naučíte se zde správně manipulovat se svým miminkem, nosit miminko v náruči, šátku i nosítku v souladu s jeho přirozeným vývojem, vysvětlím vám základy psychomotorického vývoje dětí, podíváme se podrobně na druhy pláče miminek, jaké jsou emoční, vývojové i fyzické potřeby miminek a jakým způsobem je naplňovat, i co potřebuje miminko, aby hezky spinkalo.
Možná raději čtete – naprostý základ toho, co by měl o miminkách vědět úplně každý rodič, jsem shrnula do e-knihy Manuál k miminiku. Není to žádné 10stránkové pdfko, ale 88 stránková elektronická kniha nadupaná informacemi a praktickými tipy ze života i mé více než desetileté praxe s miminky. Dostanete ji také v audioverzi.
Taky se nezapomeňte přidat do facebookové skupiny Máma s nadhledem.
Můžete se také přihlásit zdarma na webinář o vývojových, emočních a fyzických potřebách miminek s názvem Proč nestačí suchá plenka, plné bříško a spánek.