Proč plavat se svým miminkem doma ve vaně?

Mám pro vás příběh o tom, jak se mohla stát moje dcerka Izabelka mořskou pannou ve svých 5ti letech.

Izabelka mě v životě naučila bořit mýty a představy a dělat věci podle svého, protože ona prostě taková je. Doma jsme začaly plavat v malé dětské vaničce hned po příchodu z porodnice. Vodu milovala od narození, jak by taky ne, když v bříšku si plavala celých 9 měsíců, ve vodě byla doma. A protože jako instruktorka plavání na bazéně skoro bydlím (když zrovna nejsou zavřené bazény), plavaly jsme spolu i v bazénu už jejích dvou týdnů, kdy měla zahojený pupeční pahýlek.

Po každém plavání jsme chodily i do sauny, vždy se tam nádherně uvolnila a užívala si to teplo a klid. V ochlazovacím bazénku ani nezamrkala a potom jsme si spolu vždy lehly a rozplynuly se v té slastné chvilce pouhého bytí. (Takže radostná zpráva pro vášnivé saunaře – saunovat se vesele můžete dál, i se svým miminkem, ale o saunování zase jindy).

Nemáme vanu a v dětské vaničce jsme zvládly plavat do jejích 3 měsíců, potom už vanička nestačila. Pokračovaly jsme v plavání v bazénu, 2 dny v týdnu pravidelně v kurzech a jednou za 2-3 měsíce na intenzivní plavacím pobytu s Plaváčkem.

Už od 3 měsíců dokázala plavat sama na zádech na hladině bazénu bez mé pomoci. V půl roce už uměla vyplavat ode dna bazénu na hladinu a plavat na zádech, dokud jsem ji nechytla.

V roce už zvládla skočit šipku ze sedu do bazénu, doplavat ke mně, odrazit se a vrátit se zpátky ke kraji a vylézt z vody. A od 1,5 roku uměla bezpečně plavat sama tak dobře, že jsem ji nemusela u bazénu hlídat a ani se bát, že by si neuměla poradit, kdyby do vody náhodou spadla nebo ji tam někdo shodil.

Byla prostě mořská panna od narození, jen jí chyběla ta ploutev. A tak jsme si spolu o jejích pátých narozeninách splnily svůj dětský sen a byly jsme mořské panny spolu.

 

 

A proč vám to sem píšu?

Protože když děti začnou plavat takto brzy, zůstane pro ně voda přirozeným prostředím. Novorozené miminko ještě neumí ovládat své tělíčko, jen leží a je odkázané na to, co s ním uděláte a díky vodě se může znovu dostat do „stavu bez tíže“ a hýbat se volně a cítit se zase jako v bříšku.

Voda má kouzelnou moc vyplavovat emoce a dost často se stává, že děti při koupání pláčou. Někdy je to tím, že je ve vaničce málo vody (nebo miminko leží na nějakém koupacím lehátku) a miminko je víc na suchu, než ve vodě a to mu může být nepříjemné. Někdy se ve vodě spouští proces vyplavování vzpomínek na prenatální období nebo na porod a i s tím se jde naučit pracovat a pomoct miminku toto období překonat, aniž by to pro rodiče byl každodenní stres z koupání.

Zde si můžete samostatně koupit modul plavání ve vaně, kde najdete 5 video-návodů, jak můžete plavat se svým miminkem doma ve vaně. Navíc se můžete přidat do naší uzavřené facebookové skupiny, kde můžete sdílet, jak se vám plavání daří a já vám ráda dám zpětnou vazbu, co případně upravit nebo vylepšit (a nebo vás jen pochválím, že to děláte úplně parádně).

Modul plavání ve vaně můžete získat zdarma jako bonus ke kurzu Klíč ke spokojenému miminku 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů