Proč plavat se svým miminkem doma ve vaně?

Mám pro vás příběh o tom, jak se mohla stát moje dcerka Izabelka mořskou pannou ve svých 5ti letech.

Izabelka mě v životě naučila bořit mýty a představy a dělat věci podle svého, protože ona prostě taková je. Doma jsme začaly plavat v malé dětské vaničce hned po příchodu z porodnice. Vodu milovala od narození, jak by taky ne, když v bříšku si plavala celých 9 měsíců, ve vodě byla doma. A protože jako instruktorka plavání na bazéně skoro bydlím (když zrovna nejsou zavřené bazény), plavaly jsme spolu i v bazénu už jejích dvou týdnů, kdy měla zahojený pupeční pahýlek.

Po každém plavání jsme chodily i do sauny, vždy se tam nádherně uvolnila a užívala si to teplo a klid. V ochlazovacím bazénku ani nezamrkala a potom jsme si spolu vždy lehly a rozplynuly se v té slastné chvilce pouhého bytí. (Takže radostná zpráva pro vášnivé saunaře – saunovat se vesele můžete dál, i se svým miminkem, ale o saunování zase jindy).

Nemáme vanu a v dětské vaničce jsme zvládly plavat do jejích 3 měsíců, potom už vanička nestačila. Pokračovaly jsme v plavání v bazénu, 2 dny v týdnu pravidelně v kurzech a jednou za 2-3 měsíce na intenzivní plavacím pobytu s Plaváčkem.

Už od 3 měsíců dokázala plavat sama na zádech na hladině bazénu bez mé pomoci. V půl roce už uměla vyplavat ode dna bazénu na hladinu a plavat na zádech, dokud jsem ji nechytla.

V roce už zvládla skočit šipku ze sedu do bazénu, doplavat ke mně, odrazit se a vrátit se zpátky ke kraji a vylézt z vody. A od 1,5 roku uměla bezpečně plavat sama tak dobře, že jsem ji nemusela u bazénu hlídat a ani se bát, že by si neuměla poradit, kdyby do vody náhodou spadla nebo ji tam někdo shodil.

Byla prostě mořská panna od narození, jen jí chyběla ta ploutev. A tak jsme si spolu o jejích pátých narozeninách splnily svůj dětský sen a byly jsme mořské panny spolu.

 

 

A proč vám to sem píšu?

Protože když děti začnou plavat takto brzy, zůstane pro ně voda přirozeným prostředím. Novorozené miminko ještě neumí ovládat své tělíčko, jen leží a je odkázané na to, co s ním uděláte a díky vodě se může znovu dostat do „stavu bez tíže“ a hýbat se volně a cítit se zase jako v bříšku.

Voda má kouzelnou moc vyplavovat emoce a dost často se stává, že děti při koupání pláčou. Někdy je to tím, že je ve vaničce málo vody (nebo miminko leží na nějakém koupacím lehátku) a miminko je víc na suchu, než ve vodě a to mu může být nepříjemné. Někdy se ve vodě spouští proces vyplavování vzpomínek na prenatální období nebo na porod a i s tím se jde naučit pracovat a pomoct miminku toto období překonat, aniž by to pro rodiče byl každodenní stres z koupání.

Zde si můžete samostatně koupit modul plavání ve vaně, kde za cenu 690 Kč najdete 5 video-návodů, jak můžete plavat se svým miminkem doma ve vaně. Navíc se můžete přidat do naší uzavřené facebookové skupiny, kde můžete sdílet, jak se vám plavání daří a já vám ráda dám zpětnou vazbu, co případně upravit nebo vylepšit (a nebo vás jen pochválím, že to děláte úplně parádně).

Nebo si ještě můžete přečíst na článek Jak plavat s miminkem doma ve vaně.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů