Plavání ve vaně s miminkem

Během všedního dne si najdeme opravdu málo času, kdy s dětmi opravdově JSME. Tím myslím tu chvíli, kdy se plně soustředíme jen na miminko, nemyslíme na nic jiného, nikam neodbíháme, nic u toho nezařizujeme, nejsme připojení k obrazovkám, prostě jsem jen já a moje dítě.

A plavání ve vaně je právě ta skvělá příležitost si takovou cestu k sobě najít, napojit se na sebe v přítomném okamžiku a být.

Voda je po devíti měsících těhotenství miminku naprosto přirozená, proto je skvělé začít s plaváním co nejdříve po narození – nejlépe už doma ve vaně. 

 

Plavání má pozitivní vliv také na psychomotorický vývoj miminka, kdy voda nutí miminko používat rovnoměrně všechny svaly těla, aktivovat střed těla a zároveň i aktivně relaxovat.


K čemu je dobré plavat s miminkem ve vaně?

 • S jak starým miminkem můžu plavat?
  Plavání je pro miminka od narození do 10ti měsíců (pro miminka, která ještě nelezou).
 • Podpora psychomotorického vývoje miminek
  Voda přirozeně učí miminko pracovat se svým tělem, zapojovat hluboké stabilizační svaly středu těla (které miminko potřebuje k otáčení, lezení, sezení i chůzi) a pomáhá vyrovnávat fyzické dysbalance.
 • Rehabilitace
  Posiluje bříško a je vhodné i jako doplněk ke cvičení Vojtovy metody - plavání taky funguje jako prevence slabého bříška (což je častý důvod opožděného psychomotorického vývoje).
 • Prevence
  Miminko se učí zapojit rovnoměrně všechny svaly v těle (prevence vývojové asymetrie a predilekce hlavičky).
 • Zpestření koupacího rituálu
  Vhodné jako rodinná zábava i relaxace před spaním.
 • Prevence i úleva od bolení bříška
  Miminko se ve vodě může pohybovat mnohem snadněji, než na suchu a ulevit si tak od nadýmání a bolení bříška. Plavání také podporuje metabolismus a zlepšuje trávení.
 • Příprava na plavání v bazénu
  Snadnější přechod na kojenecké plavání v bazénu.

A co na to rodiče?

Klárka je můj velký vzor v rodičovství. Plavala s naším prvním synem od narození ve vaně, naučila nás používat kýblík pro koupání miminek (náš syn si ho zamiloval tak, že do něj dokázal vlézt ještě ve 3 letech, kdy jsme ho primárně používali s druhým synem). Je naší nejoblíbenější instruktorkou plavání, je velice citlivá, empatická, vnímá potřeby dítěte i rodiče, netlačí na pilu. Rozumí tomu, že každý má své vlastní tempo vývoje, do kterého nezasahuje. Poradí, když je požádána, a to snad na jakékoliv téma, které se miminka týká. Obdivuji její přehled. Obdivuji, jak dokáže skloubit vlastní rodinu se 4 dětmi a zároveň se věnovat i dalším dětem a rodičům. Jsem velmi ráda, že se rozhodla všechny svoje vědomosti a zkušenosti předat co nejvíce rodičům prostřednictvím on-line kurzu. Takže, Klárko, moc děkuji a moc tleskám.
Kristýna, 2 děti
Klárka je moji velkou inspiraci ještě daleko před vznikem manualu k miminku. Z celého projektu jsem naprosto nadšená a je přesně tím, co by si kazda mama prala poslechnout po příchodu svého milovaného miminka. Není lepšího průvodce tímto krasnym a zaroven krehkym světem materske péče, lasky a porozumění. Děkuji Ti Klarko, za všechny maminky i tatinky ❤
Simona, 2 děti
Ahoj Klári, hodně jsem váhala, jestli si Manuál k miminku pořídit. Mám už třetí miminko a cítím se jako máma s chybama, ale zkušená máma 🙂 Když jsem si pustila ukázkové video, tak mě dostalo tvé povídání o tom, že jsem dobrá máma, až jsem se málem rozplakala. Pouštím si videa, teď zrovna mám chvilku bez dětí a moc si to užívám! Děkuju! A fakt škoda, že tento Manuál jsem neměla k dispozici před 6lety, u prvního miminka. Párkrát jsme se spolu míjeli na plaváčkovských pobytech a i tato videa mi teď tak rezonují, protože mi připomínají tu pohodu na pobytech ❤
Jitka, 3 děti
Klári, projíždím videa, pomalu, jak se na šestinedělku sluší 🙂 Ach, kdyby něco takového bylo, když se narodil můj první syn! To by byla moje záchrana. I teď u třeťátka (byť po dlouhé době, sic, leccos jsem zapomněla a leccos je pro mě nové!), je to prostě super, díky moc.
Anna, 3 děti
Do mých kurzů již vstoupilo 0 lidí

Kdo Tě kurzem provede?

Jmenuji se Klára Stará, jsem máma čtyř dětí, průvodkyně světem miminek, lektorka Životních map a autorka EVT metody.

Začala jsem v roce 2013 jako instruktorka plavání v Baby Clubu Plaváček, kde jsem pracovala se skupinami rodičů a dětí od dvou měsíců do deseti let. Kromě plavání v bazénu jsem také chodila na osobní návštěvy do rodin a učila rodiče manipulovat s miminky v souladu s jejich přirozeným psychomotorickým vývojem, nošení v šátku i nosítku a plavání ve vaně.

Nejčastějším důvodem, proč si mě rodiče zvali do rodin, bylo kromě zájmu o vaničkování řešení bolení bříška u miminka, "neodložitelnost" miminek a problémy se spánkem. 

Později jsem se zaměřila více na zkoumání toho, proč miminka pláčou a jak to souvisí s jejich emocemi, vývojem a tělem, jaké jsou skutečné potřeby miminek a co můžeme udělat, aby miminka byla spokojená a v klidu.

Na základě svých téměř deseti let zkušeností, které jsem na vlastní kůži prožila také se svými čtyřmi dětmi, jsem vytvořila on-line kurz Klíč ke spokojenému miminku, kde učím rodiče, jak mohou lépe chápat, co se děje v jejich dětech z hlediska vývoje, emocí, i co se děje v jejich těle. 

Také jsem založila vzdělávací on-line Klubovnu pro rodiče dětí od narození po školku.

Moje heslo je: "Aby už žádné dítě nemuselo zbytečně plakat a žádná máma nebyla zoufalá."

Nejčastější otázky

Co dostanu?

Dostanete 5 video-návodů, podle kterých se naučíte jednotlivé úchopy a cviky plavání s miminkem ve vaně (vaničkování), v souladu s psychomotorickým vývojem vašeho miminka. Začnete dvěma až třemi úchopy a za další 3-4 týdny přidáváte nový, pokročilejší úchop. Přístup do členské sekce dostanete ihned po zaplacení objednávky, takže s plaváním můžete začít ještě dnes 🙂

Budu to stíhat?

Přístup do členské sekce máte neomezený a můžete se k němu kdykoliv vracet. Procházet videa můžete kolikrát budete potřebovat, vlastním tempem - a tempem vašeho miminka. Zůstanou vám už napořád - můžete je tedy využít i na další miminko 🙂

A co když mi to nepůjde?

Můžete se přidat do uzavřené facebookové skupiny, kde můžete nahrát video, jak se vám daří a s čím potřebujete pomoct, nebo se objednat na individuální konzultaci, kde spolu probereme všechno, co vás zajímá a s čím potřebujete pomoci.

Co když nemám vanu?

S miminkem se dá plavat od narození do 2-3 měsíců i v obyčejné dětské vaničce (ne v anatomické). A každé plavání se počítá, takže i tyto 3 měsíce mají smysl 🙂

Chtěla bych plavat, ale moje mimiminko už bývá večer dost unavené, co s tím?

Plavat s miminkem ve vaně můžete kdykoliv se vám to hodí, nemusí to být nutně večer. Čas určujete jen vy sami, plavání funguje v každou denní dobu 🙂 Udělejte si to hezké.

Může plavat i tatínek?

Samozřejmě, že může! A dokonce to je naprosto geniální způsob, jak těm dvěma - tedy vašemu miminku a vašemu partnerovi - dát společnou aktivitu, kterou si můžou opravdu skvěle užít. Zároveň velmi nenápadně, silně a hluboce podpoříte jejich vztah i důvěru mezi nimi.

Jak často mám plavat s miminkem ve vaně?

Pokud chcete vaničkovat pouze pro zpestření rodinného života, stačí klidně jednou týdně. Pokud chcete vaničkováním podpořit psychomotorický vývoj svého miminka, je nutné vaničkovat alespoň třikrát týdně, ideálně ob den. A pokud už řešíte nějaký vývojový problém u svého miminka, můžete plavat klidně denně.

Cvičíme Vojtovku, máme si přidat i plavání?

Plavání je přirozený způsob, jak zapojit rovnoměrně všechny svaly v těle miminka. Miminko se zpevní, postupně se bude uvolňovat napětí v jeho těle a cviky prováděné při Vojtovce pro něj budou snadnější a méně nepříjemné. Taky tím výrazně podpoříme vývoj miminka a tím dříve budeme moci cvičení úplně odbourat. V takovém případě ale velmi záleží také na naší správné manipulaci a na (ne)vhodných pomůckách, kterým bychom se měli vyhnout a na miminko je nepoužívat.

1900 Kč

Cena nyní 690 Kč

Vyplňte své údaje ve formuláři a po zaplacení vám přijdou přístupy do členské sekce kurzu emailem.