Můj rok 2021 s Manuálem

4671 rodičů v minikurzu zdarma Jak poznat, proč miminko pláče

120 rodičů v minikurzu 10 tipů, jak ulevit miminku od bolení bříška

197 rodičů v kurzu Manuál k miminku

2100 maminek ve skupině Máma s nadhledem

1200 sledujících stránky Klára Stará – Manuál k miminku

818 sledujících na instagramovém profilu Manuál k miminku

Moje vize?

Když jsem v prosinci 2020 vypustila do světa projekt Manuál k miminku, přála jsem si především to, aby ubylo uplakaných a nespokojených miminek a taky zoufalých a unavených maminek.

Přála jsem si změnit pohled na miminka – nejsou to jen malé uzlíčky, které neví, co chtějí, nebo dokonce pláčou, aby si zotročily své rodiče. Jsou to malí noví lidé, kteří ještě neumí mluvit, aby nám své potřeby vysvětlili. A jejich potřeby nejsou jen jíst, spát a přebalit.

Každé období v životě může být buď hezké, nebo náročné. Můžeme čekat, až to přejde a utěšovat se, že je to „normální“, nebo můžeme změnit svůj přístup k situaci a k miminku, pokusit se porozumět jeho řeči a jeho potřebám.

Nemusíme už poslouchat, že je rozmazlíme tím, že se s nimi budeme mazlit a dávat jim lásku.

Nemusíme se ale ani obětovat do úplného vyčerpání, protože to není to, co od nás miminko potřebuje.

Tak dlouho jsme se těšily, až se naše miminko narodí. Rostlo nám pod srdcem a cítily jsme každý jeho pohyb. A pak se narodí a my jsme z toho všeho najednou překvapení. Co teď? Jak se sladit? Co všechno vlastně tenhle tvoreček ode mě potřebuje?

Aby bylo miminko spokojené, potřebuje sebejistého a spokojeného rodiče. A to jsem vzala za svůj úkol – dát rodičům jistotu a klid, že to dělají správně, že je v pořádku, když něčemu nerozumí hned, ale že se na tom dá pracovat a dá se to změnit – s návodem, jak na to.

Mým minikurzem zdarma Jak poznat, proč miminko pláče prošlo 4 671 rodičů, to jsem si před rokem nedokázala ani představit, děkuju vám za to! Děkuju za vaše děti, že jim nasloucháte a že se snažíte naladit na jejich kanál. I když vím, že to není jednoduché a někdy to chvilku trvá.

Přála jsem si vybudovat podporující komunitu maminek, bezpečné prostředí pro sdílení mateřských radostí i starostí, prostor pro nezodpovězené otázky rodičovství a možnost se otevřít a nechat se podpořit. To se podařilo – do skupiny Máma s nadhledem se přidalo už 2 100 maminek. Ne, že bych nechtěla šířit osvětu i mezi tatínky, ale mám vyzkoušené, že ženy se více uvolní a otevřou ve skupině, kde muži nejsou, proto do skupiny přijímám pouze maminky – svým partnerům můžete obsah zprostředkovat ze svých profilů, pokud o to stojí 🙂

Každý měsíc se můžete ve skupině těšit na nové rozhovory ze světa péče o děti a jejich výchovy, péči o sebe sama a svůj rozvoj a také odpovědi na nejčastější otázky.

Skupinu spolu se mnou spravuje dětská fyzioterapeutka Marie Langová, která zde často odpovídá na dotazy týkající se psychomotorického vývoje dětí a která přidala do kurzu Manuál k miminku svůj speciální bonus – přednášku o psychomotorickém vývoji dětí od narození po první krůčky.

Z mého průzkumu vyplynulo, že přibližně 98% maminek řeší u svých miminek pláč a bolení bříška. Z toho důvodu jsem v srpnu vytvořila nový minikurz 10 tipů, jak ulevit miminku od bolení bříška. Tento minikurz je pro členy kurzu Manuál k miminku zdarma, jako bonus.

Díky dotazníkům a otázkám ve skupině se objevují nové a nové rodičovské otázky a já je postupně zodpovídám ve videích, která přidávám do Klubovny. Klubovna vznikla v říjnu proto, aby kurzy Manuál k miminku a Manuál k batoleti nebyly nekonečně nafukovací a zároveň zde byly přehledně seřazené odpovědi na doplňující dotazy, rozhovory a také bonusy od hostů – Renaty Pelcové o Znakování a partnerské komunikaci s dětmi, Petry Pomajbíkové o cvičení s dětmi formou hry, Radky Schillerové o zvládání vzteku u dětí, Terezy Bicanové o prvních příkrmech a Heleny Procházkové o materiálech oblečení pro děti.

Pokud se samy věnujete zajímavým tématům souvisejících s mateřstvím a péčí o děti, nebo jejich výchovou a chtěli byste udělat rozhovor na své téma, ozvěte se mi a určitě se domluvíme 🙂

Členství v klubovně získá každý účastník kurzu Manuál k miminku i Manuál k batoleti na 12 měsíců automaticky zdarma a navíc se můžete na obsahu podílet – svými dotazy a tím, co vás aktuálně zajímá. Od března 2022 bude možné členství v Klubovně zakoupit také samostatně 🙂

Životní mapy – cesta k osobní svobodě

S miminky, batolátky a jejich rodiči pracuji už téměř 9 let, ale chyběl mi nástroj, který by uměl napravit to, co se nám úplně nepovedlo při výchově starších dětí.

První miminko nám otevírá nesmírně náročnou cestu. Cestu, na níž se bojíme cokoliv pokazit, přejeme si dělat všechno správně, tlačíme sami na sebe, abychom byli co nejlepší rodiče a někdy tím tlačíme i na své dítě – aby z něj hlavně vyrostl slušný dospělý. Aby byl úspěšný. Aby něco uměl a v životě něco dokázal. Aby dobře vycházel s dalšími lidmi, nebyl v kolektivu konfliktní a zároveň se uměl prosadit. Aby se měl prostě dobře.

Jenže často narážíme na svá vlastní přesvědčení, na své limity. Představme si, že miminko se narodí s brýlemi s čirým sklem. Všechno vidí tak, jak to je, žije v naprosté přítomnosti. O ničem si nic nemyslí, nemá předsudky, ani představy, jak má svět fungovat. A postupně se učí a rozkoukává, dívá se, jak to máme my. Jeho brýle se postupně zabarvují našimi barvami. Čím je dítě menší, tím snadněji se učí. Nasává všechno jako houba. Tak, jak se naučí chodit, mluvit a dělat to všechno automaticky, aniž by přemýšlelo, kdy dát levou nohu před pravou a kdy opačně, naučí se taky, jak fungují vztahy s lidmi, jak spolu lidi mluví, co si myslí o světě – zda je bezpečný a přijímající, nebo nebezpečný a je třeba se před ním chránit.

I my jsme se to naučili od svých rodičů. A ti zase od jejich. Děláme spoustu věcí zcela automaticky, aniž bychom o nich přemýšlely. Náš mozek vyhodnotil, že je to v pořádku pro naše přežití. A že tím pádem to můžeme dělat stejně u našich dětí a oni to taky přežijí.

Dřív se nikdo moc nezabýval psychikou dětí a vznikem možných traumat. Trauma ale není to, co se nám stane, nýbrž to, jak na určité situace zareaguje náš nervový systém.

Když se staneme rodiči, často se nám v podvědomí začnou spouštět naše vlastní traumata z dětství. „Kluci přece nepláčou. Velký holky tohle zvládnout. Jsi starší, máš z toho mít rozum. Neřvi, když nemáš proč! Mně nezajímá, co ty chceš, prostě to uděláš takhle. Okamžitě ukliď…!“ a tak dál… Každý máme pár těch vlastních. Těch, které způsobily, že bezmezně posloucháme autority, i když s nimi občas nesouhlasíme. Že neumíme říkat ne. Že máme pocit, že nám nikdo nerozumí a nikoho nezajímáme.

Životní mapy jsou cestou, jak se z těchto automatických a naučených reakcí vymanit, osvobodit. Je to cesta sebeuzdravení a sebejistoty. Proto jsem na podzim roku 2021 vstoupila do výcviku Životních map a stala se certifikovanou lektorkou.

Možná i vy často řešíte, proč se pořád dokola dostáváte do situací, které vám nejsou příjemné. Které vlastně nechcete řešit, nebo nevíte, jak je řešit v klidu. Cítíte se pod tlakem, snažíte se dělat všechno správně, ale jakoby to pořád nebylo dost.

Hledáte, kdo vlastně jste a co od svého života chcete, ale nevíte, jak na to přijít. Možná občas přemýšlíte, zda jste se sem vůbec narodili správně a jen jedete ve svém křeččím kolečku starostí a povinností a nemáte prostor pro sebe a pro to, co vás skutečně baví. Nebo dokonce ani nevíte, co vás baví a naplňuje.

Chodíte do práce, která vás nebaví a necítíte se v ní dobře, žijete ve vztahu, kde vám pořád něco chybí. Ve vztazích máte pocit, že vám partner nevěnuje dostatek pozornosti, nebo že si tu pozornost málo zasloužíte.

Jaké jsou vaše skutečné potřeby, nebo jak je objevit? Zajímal se někdy někdo o vaše potřeby? Umíte je naplňovat sami sobě? Nebo stále jen pracujete na tom, aby byli šťastní všichni kolem vás a čekáte, kdy konečně budete šťastní vy?

Dobře ten pocit znám a taky už vím, že to jsou právě nefunkční programy z dětství, které jsme do sebe „nahráli“ a kterými se po celý život řídíme, i když už nám neslouží. Jedeme v módu přežití a autopilot, ale svůj život doopravdy neřídíme. Máme pocit, že se nám to „prostě děje“.

Ptáme se proč. Proč zrovna mně tohle potkalo?

Skvělé na tom je, že to jde změnit a že na to nemusíte být sami – můžeme to zvládnout spolu a to právě díky Životním mapám. Bude vás to bavit, budete si říkat „ahaaaa, tak proto, no jasně!“ a přijde obrovská úleva, změny se začnou dít velmi rychle a budete až překvapení, jak drobnými kroky a změnami, které projdete sami u sebe, se začne měnit i svět a lidi kolem vás.

Co pro vás chystám v roce 2022?

V únoru vám nabídnu speciální akci pouze pro členy skupiny Máma s nadhledem, takže jestli tam ještě nejste, přidejte se k nám 🙂

Od března se můžete přidat do Klubovny, kterou pro vás právě aktualizuji a vylepšuji a kde už nyní najdete více než 20 zajímavých videí, rozhovorů a bonusů týkajících se výchovy a péče o děti.

V květnu se spolu potkáme na on-line kongresu Jsem maminkou, kde budu mít hned dvě přednášky – o pláči mimineko tom, jak naše narození ovlivňuje náš život. Přidat se ke kongresu můžete přímo tady.

Taky připravuji nový kurz zaměřený tentokrát ne na děti, ale na nás, rodiče. Jak se zbavit strachů a obav v mateřství, jak si nastavit zdravé osobní hranice, umět se na různé situace dívat s nadhledem a nereagovat automaticky pod návalem emocí a spoustu dalšího 🙂

Těším se na vás ve svých kurzech, na konzultacích, na Životních mapách i ve skupině Máma s nadhledem.

Děkuji za veškerou vaši podporu, protože díky ní můžu podporovat i já vás a můžu tvořit. Díky vám a vašim zpětných vazbám vím, že má práce má smysl.

Ať vám to v roce 2022 hezky plave – ideálně po proudu a bez velkého pádlování 🙂

 

Když si hrajeme na miminko v bříšku – to se dozvíte věcí 🙂

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů