Klíč ke spokojenému miminku
Získej ověřený návod, jak porozumět fyzickým, emočním i vývojovým potřebám svého miminka
(dokonce i v případě, že sotva máš čas si vyčistit zuby, nebo uvařit oběd).
Měli jsme spoustu přesvědčení o výchově dětí a o miminkách, o tom, co a jak budeme nebo nebudeme dělat, až budeme mít své děti.
A teď tady máme miminko a naše představy se postupně rozplývají. Realita je úplně jiná. Nikdo nás neučil, jak být dobrými rodiči, naopak jsme často prošli výchovou, kterou na svých dětech praktikovat nechceme. Nebo se utěšujeme tím, že to nebylo špatné a že jsme to vlastně v pohodě přežili, tak to mohou přežít naše děti stejně.
Do výbavy jsme dostali plenky, zavinovačky a postýlky, a řekli nám, že se miminky je to jednoduché, potřebují jen jíst, spát a přebalit. Že je normální, že mimina brečí.
Nikdo nám nevysvětlil, jaké jsou jejich skutečné potřeby, ani jak je naplňovat. Možná dokonce neznáme ani svoje vlastní potřeby, protože se nás na ně nikdy nikdo neptal.
Dostáváme spoustu nevyžádaných rad, ale složitě hledáme informace, které opravdu potřebujeme vědět. Navíc ty informace si často protiřečí, tak jsme z toho mnohdy ještě zmatenější.
Máš taky někdy pocit, že:
- se snažíš všechno dělat "správně", ale pořád to není dost?
- se Tvůj život smrsknul mezi přebalování a krmení?
- jsi unavená a nevíš, kde brát další energii?
- celý den skáčeš jen okolo miminka a nic jiného neuděláš?
- nevíš, jak s miminkem zacházet a jak s ním komunikovat?
- svému miminku nerozumíš a nevíš, proč pláče?
- některá miminka jsou prostě náročná a musí se to vydržet?
- mimina prostě brečí, ale je to jen období a přejde to? (kéž by tak někdo řekl, za jak dlouho zhruba)
- stále neděláš "dost" a necítíš se jako dost dobrá máma?
- chtěla bys svému miminku připravit ideální prostředí pro jeho přirozený vývoj, ale nevíš, jak na to?
A hlavně se bojíš, že uděláš nějakou chybu a Tvé dítě z toho bude mít do smrti trauma?
Nejsi v tom sama! Podobné pocity zažívá skoro každá máma.
Místo návodu k pochopení miminka a podpory svého okolí, jsi byla hozená do vody a snažíš se to hlavně přežít. Být dokonalá máma.
A když to nejde podle Tvých představ, máš pocit, že selháváš.
Ale to není Tvoje chyba. Je to tím, že o skutečných potřebách miminek se stále moc nemluví. V porodnici se počítají ta, která přežila. A nejdůležitější je přežít.
Nebo ne?
I já jsem se dlouho motala v kruhu "jak to teda mám dělat správně?"
Dnes už vím, že kdybych tehdy do výbavičky dostala informace o tom, co všechno miminko potřebuje, jak se naučit mu rozumět a jak se na sebe můžeme lépe naladit, místo krabičky kosmetických vzorků, ušetřilo by nám to oběma spoustu zoufalých slziček.
Nemusela bych trávit desítky hodin času hledáním informací, co se svým miminkem mám nebo nemám dělat.
Nemusela bych se trápit proto, že pláče a já nevím, jak mu pomoct.
Místo podpory jsem často jsem slýchala: "Neřeš to. To přejde. Je to jen období. Moc to řešíš.", nebo: "je normální, že brečí, tak ho nech chvíli vyřvat."
To se mnou ale neladilo, nepodporovalo mě to, jen mi to dávalo pocit, že selhávám a že mi něco uniká.

A tak jsem to začala zkoumat, studovat, učit se a vzdělávat...
Protože kvůli nevhodné manipulaci jsem se svým miminkem málem skončila na dětské rehabilitaci. Nevěděla jsem, že to dělám blbě, nikdo mi to jinak neukázal, v mém okolí tak brali miminko všichni.
Všude jsem četla, že mám připravit dítěti vhodné podmínky pro přirozený vývoj, že ho mám nechat, ať si na všechno přijde sám. No jenže on na to nějak nepřicházel - protože ty vhodné podmínky neměl. A bohužel v dnešní době je nemá většina dětí, protože to rodiče neví, přitom by stačilo změnit pár drobností. Co jde u miminka změnit během týdne-měsíce, to dospělákovi může trvat i roky.
Ze zkušenosti se svými čtyřmi dětmi a s několika tisíci miminek mých klientek už teď vím, že co vyřešíme u miminka do jednoho roku, nemusíme řešit mnohem náročnějším a složitějším způsobem v pozdějším věku.
Ten omyl, ve kterém jsem žila a který zraňuje tolik miminek každý den - "přece si to miminko stejně nebude pamatovat". Ale je to tak doopravdy?
První tři roky našeho života zapomínáme a většinou proto, že jsme byli tolikrát nepochopeni, tak často bezmocní a odmítnutí, že náš nervový systém si to prostě pamatovat nechce – a tak to jednoduše vymaže.
Vymaže z vědomé paměti, ale pečlivě uloží do našeho nevědomí do kolonky "dá se přežít", aby to pak vytáhl v situacích, kdy se nám to vůbec nehodí.
Pečlivě všechno ukládá v našem těle, doslova to do nás vtiskává.
Ale, co kdybychom si na to všechno vzpomněli?

Představ si, jaké to je být miminkem.
Donedávna jsi byla v bříšku na super all inclusive pobytu, kde jsi měla kdykoliv cokoliv k mání. Ale teď ses narodila. Už Tě neobklopuje Tvoje maminka, i když právě u ní se cítíš nejvíc v bezpečí.
Chtěla bys změnit polohu, ve které ležíš, ale neovládáš svoje tělo, nejde to.
Právě Tě vlastní ruka škrábla do oka, aniž bys jí k tomu dala pokyn.
Sotva jsi usnula, cukla, aby Tě probudila.
Máš hlad, ale neumíš ještě mluvit, aby sis o jídlo řekla. A když si řekneš, dostateš místo toho něco jiného.
Chce se Ti fakt hodně na velkou. Ale ležíš u toho v posteli a zrovna Ti to moc nejde.
Máš trápení, se kterým by ses ráda svěřila někomu blízkému, ale nikdo Tě zrovna neposlouchá - ani poslouchat nechce.
Když se rozpláčeš, protože už nevíš, jak lépe mámě a tátovi vysvětlit, co potřebuješ, dostaneš dudlík.
- Dostáváš péči, ale nedostáváš pochopení.
- Máš pocit, že o Tebe nikdo nestojí a že Tvé potřeby nikoho nezajímají - nejsou důležité.
- Musíš křičet, aby si Tě někdo všimnul.
- Nebo se musíš usmívat, abys dostala trochu pozornosti.
A přesně tohle většina z nás prožila. Ale naše děti už to zažívat nemusí. Naši rodiče za to ale nemohli. Dělali to s láskou, nejlépe, jak uměli. Nikdo je neučil, jak to dělat lépe. My se to naučit můžeme.
Znovu si teď představ, že jsi to malé miminko.
Tvá maminka přesně rozumí tomu, co právě teď potřebuješ.
Sice neumíš mluvit, ale ona dokáže poznat, co jí svým tělem a zvuky naznačuješ. Víš, že je tu kdykoliv pro Tebe a že Ti snadno a rychle pomůže, když Tě něco bolí, nebo trápí, když potřebuješ pomoci.
Zajímá ji, co jí chceš říct, i když zrovna nemáš náladu se usmívat.
Přesně ví, co udělat, aby ses cítila fyzicky i citově v bezpečí, spokojená a naplněná.
A Ty se cítíš přijatá a plně podporovaná.
Rodiče pro Tebe tvoří bezpečné prostředí, ve kterém se můžeš projevovat, aniž by se Tě někdo snažil "opravit", nebo "umlčet".
Tvoje máma si vždycky ví se vším rady, je tak klidná.
Všechna Tvá snaha o spokojené miminko, bude zbytečná, dokud si neuvědomíš jednu zásadní věc:
Možná už jsi slyšela o tom, že dítě a máma jsou spojené nádoby. Že když je spokojená máma, je spokojené i miminko. Ale jak to udělat?
Bohužel to nefunguje tak, že prvně je spokojené miminko a potom až máma. I když je možná těžké tomu uvěřit, dítě se cítí přijaté a v bezpečí, pokud má klidnou a sebejistou mámu, která se sama cítí bezpečně a spokojená.
Od svého okolí dostáváš spoustu nevyžádaných rad. Jak se to dělávalo za nás. A taky jsme to přežili. Jak to dělá Tvoje kamarádka, které to skvěle funguje.
Stále něco zkoušíš a ono to nefunguje. Nebo ne tak, jak byste sis přála. S každou další radou doufáš, že tohle bude ta pravá. Nebo už Tě ty rady fakt hodně štvou a nemáš chuť zkoušet nic dalšího?
„Proč si každý myslí, že snad ví lépe, než já, co potřebuje mé dítě?“
A tak každý den děláš to samé pořád dokola. Při přebalení mažeš zadeček, abys předešla opruzeninám. Kapeš drahé kapičky pro úlevu od bolení bříška. Kupuješ stále nové věci, které v letáku slibují spokojené miminko.
Ale Tvé miminko to vždycky „zabaví“ jenom na chvilku. Všechno funguje jen na chvilku. (Někdy taky vůbec).
Říkáš si, že za týden to bude lepší? Možná za měsíc? Určitě nejpozději za rok.
Možná už jsi dokonce zkusila nějaký kurz, přečetla spoustu knížek, a přesto máš pocit, že to není ono. Že asi něco děláš blbě? Že Ti stále něco uniká? Že prostě „moje dítě je extra náročné a nic na něj nefunguje?". Nebo naopak - "Moje dítě už je dost spokojené, nic víc nepotřebuje, ono to nějak dopadne samo?"
ALE PROČ?
Právě proto, že pořád něco zkoušíš. Chybí Ti souvislosti. Nemáš svoje proč.
Je to podobné, jako když se snažíš smontovat skříňku z Ikey bez návodu. Jo, nakonec se to povede, ale celkem to trvá. A když se netrefíš, zůstane tam díra na celý život.
Já už jsem to nechtěla dál dělat metodou pokus/omyl. Chtěla jsem jít na jistotu. Absolvovala jsem desítky hodin přednášek o psychomotorickém vývoji dětí. Studovala jsem fyzické i emoční potřeby dětí a jak je naplňovat. Učila jsem se, co se děje v těle miminek. Chtěla jsem to mít jednodušší.
Ale nejvíc zkušeností mi dala moje praxe v kurzech a na osobních konzultacích, kde jsem dostala během devíti let důvěru už více než tisícovky rodičů. A mezitím se mi narodily další tři děti. A každé z mých 4 dětí je úplně jiné, potřeby měly stejné, ale vyžadovaly různým způsobem jejich naplnění.
A díky tomu všemu jsem získala nadhled a propojila souvislosti mezi jejich vývojem, emočním prožíváním a tím, jak se cítí ve svém těle.
Pokud má miminko napětí ve svém těle, nemůže se uvolnit, nemůže usnout, po chvilce se budí a je celkově dráždivější. Mnohdy k tomu navíc přispívá ne úplně vhodná manipulace rodičů. To se tedy logicky projeví na jeho emocích a náladě. Bohužel tyto problémy se často odhalí, až když se začne opožďovat i ve vývoji a miminko se ocitne v ordinaci dětského fyzioterapeuta.
Objevila jsem to, co mnozí odborníci stále přehlíží. A ověřila jsem si to v praxi se svými dětmi, i s dětmi svých klientů.
Vytvořila jsem metodu (princip) EVT, díky které Tě můžu jednoduše naučit, jak souvisí vývoj miminka s tím, co právě prožívá.
- Proč pláče? Jak mám rozeznávat druhy pláče?
- Jak poznám, že je mé miminko opravdu spokojené?
- Jaké jsou jeho fyzické a emoční potřeby?
- A jak se jeho prožívání emocí, nebo nenaplněných potřeb, může projevit na těle?
- Jak mám vytvořit pro své dítě bezpečné prostředí, aby se mohlo přirozeně vyvíjet?
Každý odborník vidí věci ze svého úhlu pohledu, často jim chybí nadhled a širší souvislosti.
Díky svým čtyřem dětem vím, že každé dítě je originál a co platí na jednoho, nemusí fungovat na druhého.
Proto Ti nabízím celou paletu možností a návodů, ze které si můžeš vybrat přesně to, co vyhovuje Tobě a Tvému miminku.
Aby miminko bylo spokojené, potřebuje mít naplněné potřeby emoční, tělesné (fyzické) i vývojové.

Díky tomuto principu se naučíš:
- E = emoce: Jak porozumět emocím svého miminka a důvodům, proč pláče a jak mu pomoci, vysvětlím Ti, jakým způsobem miminka komunikují, ještě než začnou plakat
- V = vývoj - projdeme spolu psychomotorický vývoj miminka od narození po první krůčky, abys mohla svému dítěti připravit to nejlepší prostředí pro jeho přirozený vývoj a vyhnula se vzniku nevhodných pohybových návyků, které se v pozdějším věku těžko napravují
- T = tělo: Co se děje v těle miminka, co prožívá a jak mu dávat péči a pozornost, aby si o ni nemuselo říkat pláčem?
- jak je snadno a efektivně naplňovat potřeby miminka
- jak komunikovat se svým miminkem, aniž by potřebovalo plakat
Představ si, jaké by to bylo, kdybys měla jistotu, že
děláš všechno správně, přesně tak, jak Tvé miminko potřebuje.
- Rozumíš, co Ti miminko říká svým pláčem a víš, jak s ním komunikovat o jeho potřebách dřív, než začne plakat.
- Přesně víš, jak probíhá přirozený vývoj miminka a kdy ho v čem můžeš podpořit.
- Už Tě nerozhodí nevyžádané rady z Tvého okolí.
- Ušetříš čas, který nyní trávíš hledáním informací. Budeš mít více času pro sebe a začneš si mateřství opravdu užívat.
- Mateřství najednou nebude tak náročné, budeš se cítit jistá, klidná a podporovaná.
- Budeš mít zase náladu věnovat se i partnerovi, protože už nebudeš vyčerpaná z celodenního „lítání“ okolo miminka. Doma bude zase pohodička.
- Budeš spokojená a sebejistá máma, která si vždycky ví rady a nenechá se rozhodit.
V mém osobním průzkumu odpovědělo 96% maminek, že mají pocit, že mateřství je náročnější, než očekávaly a že mají pocit, že to občas nezvládají. Ty teď můžeš patřit k těm 4%, které to mají zmáknuté a jsou v klidu.
Z dalšího průzkumu vyplynulo, že 66% maminek si myslí, že má spíše náročnější dítě, které málo spinká, často pláče, nebo prostě neví, jak naplňovat potřeby svého miminka, aby bylo spokojenější, klidnější a lépe spinkalo.
A já Ti prozradím, jaký je klíč ke spokojenému miminku, protože Tě možná dělí už jen malý krůček od toho, abys nepatřily k těm 96% unavených maminek a Tvé dítě nepatřilo k těm 66% náročnějších miminek.
Co to přinese Tvému miminku?
Uvolnění. Pocit bezpečí. Důvěru. Klid. Radost.
Sebejistou mámu, která mu vždy rozumí.
Děti si totiž ze všeho nejvíc přejí mít spokojenou mámu, jsou dokonce schopné potlačit samy sebe a své potřeby, pokud mají pocit, že pak bude máma spokojenější.
Večer co večer náš chlapeček neutišitelně plakal. Mysleli jsme si, že ho bolí bříško. Dávali jsme kapičky, nahřívali, nosili, skákali na míči, ale nic nepomáhalo. Možná proto, že to nebylo bolení bříška.
Objevil se mu ošklivý ekzém na tvářích a my jsme běhali po doktorech, abychom mu pomohli. Vyzkoušeli jsme 100 + 1 „zaručených“ mastiček, ale nic nezabralo.
Často ho trápila rýma a kašel.
Když přestal plakat kvůli bolení bříška, začal plakat kvůli bolení zoubků.
Pomalu přestával otáčet hlavičku na jednu stranu a měl ji často ve velkém záklonu. Netušila jsem, co s tím. Ve vývoji nebyl pozadu, ani napřed, ale všechno dělal jen na jednu stranu. Neuměla jsem to změnit a bála jsem se nějakého cvičení.
Kdybych znala dřív Klíč ke spokojenému k miminku, mohlo být všechno o tolik jednodušší.
94% maminek v mém průzkumu odpovědělo, že jejich miminko často pláče kvůli bolení bříška.
Každá pátá maminka řešila bolení zoubků.
Téměř každé třetí miminko trápil ekzém a další kožní problémy.
Každou druhou trápil večerní pláč miminka a pocit, že neví, jak mu pomoci.
Každá čtvrtá skončila se svým miminkem na dětské rehabilitaci s opožděným vývojem, predilekcí hlavičky a nevhovnými pohybovými návyky, často odpovídaly "škoda, že mi nikdo neřekl dřív, jak se svým miminkem lépe manipulovat a co si v jeho vývoji hlídat, abychom teď nemuseli cvičit".
A každá pátá řešila časté rýmičky a nachlazení.
Víš, mě tahle čísla děsně štvou. Jsem z nich smutná. Protože vím, že to jde i jinak. Bez pláče, bez bolení bříška, bez kapiček, bez nejistoty, bez cvičení, bez vracejících se nemocí...
Proto jsem pro Tebe připravila on-line průvodce prvním rokem života miminka
Klíč ke spokojenému miminku
V tomto komplexním a unikátním online programu Tě naučím, jaké jsou emoční, fyzické i vývojové potřeby miminka, jak je rozeznávat a naplňovat, aby miminko bylo skutečně spokojené.
- Zbavíš se svých strachů a obav, zda to děláš správně.
- Bude z Tebe sebejistá máma, která ví, jak o své miminko pečovat v souladu s jeho vývojem.
- Vysvětlím vám Ti nejzásadnější principy, které by měl znát každý rodič. A Tvé miminko už nebude muset plakat, abys mu rozuměla.
- Odhalím Ti souvislosti, které stále mnoho odborníků přehlíží, aby Tvé děťátko bylo spokojené fyzicky i citově a mělo vhodné podmínky pro svůj přirozený vývoj.
- Dám Ti všechny rady, tipy a triky, které jsem se naučila během téměř deseti let své praxe s miminky a ověřila je se svými čtyřmi dětmi.
Opravdu je to takhle jednoduché?
Jednoduché to je, ale když nám tyto souvislosti někdo nevysvětlí, můžeme je hledat celé roky. Možná často dokonce nechápeme ani sami sebe a své vlastní potřeby. Nebo nám naše potřeby nepřipadají důležité.
Ale to, co do našich dětí vložíme během prvního roku jejich života, se nám – a hlavně jim, bude vracet po celý život. První rok je naprosto klíčový, protože už nikdy v životě neuděláme tak obrovský vývojový skok, nenaučíme se tolik nových věcí. Později je velmi těžké tyto svoje návyky a postoje měnit.
Často slýchám argument "dřív se to taky neřešilo a všichni jsme to přežili." Dřív se řešila existence samotná - aby byly děti, aby měly co jíst, aby měly kde bydlet. Na pozorování a podporování jejich vývoje, naplňování jejich emočních a citových potřeb nebyl prostě čas, ani prostor.
Teď je to jinak. Základní přežití máme zabezpečené, můžeme se soustředit na lepší podmínky pro své děti.
Nauč se i Ty komunikovat se svým dítětem tak, aby v dospělosti mělo rádo samo sebe. Aby vědělo, že lásku si nemusí zasloužit, ale je milované proto, že existuje. Že nemusí něčeho dosáhnout, aby někým bylo. Že ho miluješ i když se celý den neusmívá na všechny kolemjdoucí a široké příbuzenstvo.
Podpoř zdravý vývoj svého dítěte a podporuj ho ve správných pohybových návycích. V dospělosti se tyto návyky mění velmi těžko a vyžaduje to spoustu úsilí.
Kdybych měla zkušenosti a praxi, jakou mám dnes, udělala bych spoustu věcí u svého prvního miminka jinak.
Ale čas nejde vrátit, tak proč si nenechat pomoci? Proč máme stále pocit, že to musíme zvládnout všechno samy?
Pomoc je snadná, stačí si to dovolit 🙂
Co Tě v kurzu čeká?
1.modul - pláč miminek


- Jak rozeznávat druhy pláče miminka?Konkrétní druhy pláče a jak na ně reagovat.
- Co se nám snaží pláčem říct?Proč komunikuje pláčem a jak se naučit řešit potřeby miminka dříve, než začne plakat.
- Má hlad?Mám málo mléka? Mám víc kojit? Mám ho budit?
- Cítí se nepohodlně?Je mu zima, nebo teplo? Něco ho bolí? Potřebuje více kontaktu?
- Nemůže usnout?Je přetažené? Co můžu udělat, aby moje miminko lépe spinkalo?
2.modul – emoce


- Jakým způsobem můžu s miminkem komunikovat?Co je to zrcadlení a jak toho můžu využít? Kdy se mi snaží něco naznačit a jak to poznám?
- Nedělá to naschvál?Jakým způsobem probíhá emoční vývoj a zrání mozku dítěte?
- Co je to separační úzkost?Co když se bojíš, aby Tvé miminko nebylo mamánek, který je na Tobě závislý? A jak si období separační úzkosti ulehčit, nebo se mu dokonce úplně vyhnout?
- Jak můžu dávat dítěti pozornost?Aniž by si o ni muselo říkat pláčem/křikem, nebo zlobením?
- Potřebuje mé dítě režim, nebo rituály?Aneb jak si zjednodušit život i bez tlaku, jestli to "dělám správně", přinášet dítěti pocit bezpečí a budovat s ním důvěrný vztah.
3.modul – vývoj


- Přirozený vývoj miminkaJaké jsou jednotlivé vývojové fáze a proč je dobré nepřeskakovat? Jak miminko můžeme podpořit a čím naopak můžeme miminku uškodit? Kdy a jak dávat miminko na bříško a jak poznat, že konkrétní vývojové kroky dělá správně?
- Pohybové návykyJaké pohybové návyky je dobré u svého miminka sledovat a jak ty nevhodné opravovat? Kdy je čas jít k fyzioterapeutovi?
- Jak miminko motivovat k pohybuKdy a jak miminku můžeme pomoct a čím často miminka nevědomky ve vývoji brzdíme.
- Jak můžu vytvořit miminku vhodné domácí prostředí?Aby se mohlo přirozeně vyvíjet. Přirozeně neznamená podle tabulek, ale kvalitně, vlastním tempem a s Tvojí podporou a důvěrou. Neznamená to ani nechat dítě ladem, ať si poradí samo, protože nevhodné pohybové návyky se velmi těžce opravují.
4.modul – tělo


- Co je dobré si pamatovat?O ekzémech, pupínkách, rýmičkách, imunitě a dalších věcech, které mohou miminko trápit a se kterými si sama zvládneš hravě poradit doma, i bez drahých léků, mastiček a kapiček a neustálého běhání do ordinace pediatra.
- Bez čeho se neobejdu a co omezímPár tipů, jak si ulehčit život s miminkem a co naopak u miminka v klidu oželet a na miminko raději nepoužívat - v souvislosti psychomotorickým vývojem miminka.
- O zásadách zdravého nošení, ať už v náruči, šátku nebo nosítkuTak, abychom miminku pomohli v jeho přirozeném vývoji a naopak ho nezatěžovali.
- Praktická ukázkaJak uvázat šátek a umístit do něj miminko.
- Nošení v nosítkuVše, co je dobré o nosítkách vědět a jak správně nastavit rostoucí nosítko
- Masáž miminkaKdy a proč je vhodné miminko masírovat? Praktický návod, jak miminko masírovat.
5.modul – spánek


- Co je to normální spánek miminek?Jaké jsou rozdíly ve vnímání kvalitního spánku z hlediska antropologie.
- Vhodné prostředíJaký vliv má prostředí a vnější podmínky na spánek dětí
- VývojJak se mění spánková "období" z hlediska věku a vývoje
- Co můžu udělat pro lepší spánek svého miminka
- Nerozmazlím miminko přílišným kontaktem?Zde se podíváme na častou nevyžádanou radu, kterou můžeš zaslechnout ve svém okolí, vysvětlíme si, co vede a co nevede k rozmazlenosti a ukážu Ti jiný pohled, jak se podívat na spokojenost svého miminka i svou vlastní.
- Nečekej univerzální spánkový tréninkKaždé dítě je jiné a já Ti dám několik rad a tipů, jak můžeš pomoci právě svému miminku, aby se mu lépe spinkalo. Tento modul je záměrně až pátý, protože sama věřím, že po shlédnutí předchozích modulů se spánek Tvého miminka zlepší sám, aniž by ses o to musela snažit 🙂
- UspáváníTrochu jiný pohled na uspávání a jak to udělat, aby to nebyla otrava.
Bonus 1 – novorozenec


- Jaký vliv má porod na miminko a šestinedělí?A jak se s tím vším vyrovnat, pokud to neprobíhalo podle našich představ.
- Manipulace s miminkemZáklad toho, co s miminkem můžeš dělat i když je v klidu, nebo když ho třeba bolí bříško. Manipulace má zásadní vývoj na držení těla a vhodné pohybové návyky v pozdějším věku a proto je dobré věnovat jí pozornost.
- Koupání a hygiena miminkaPotřebuje miminko vlastní kosmetiku? Jakou zvláštní péči ne/potřebuje, aby bylo stále zdravé? A proč miminka někdy pláčou po koupání?
- Koupání miminka v koupacím kyblíkuJak si zpestřit koupací rituál.
- Jak účinně řešit opruzeniny?A taky jak jim předcházet.
- Kojení a nekojeníJaké jsou největší kojící mýty a proč nedovolit, aby Ti je někdo nasadil do hlavy. Jak navýšit tvorbu mléka a usnadnit si kojení i navazování vztahu s miminkem? A jak se vyrovnat s tím, když kojení nevyšlo?
Bonus 2 - plavání ve vaně


- 5 video-návodů, jak plavat s miminkem ve vaně od narození do 10 měsíců
- podpora psychomotorického vývoje a přirozené posilování středu těla
- zpestření koupacího rituálu
- úleva i prevence při bolení bříška
Bonus 3 – Spokojená rodina


- Co můžu udělat, abych nebyla pořád jen vyčerpaná máma?Inspirační video o tom, proč je důležité najít čas pro sebe a proč děti nechtějí, aby se mámy pro ně obětovaly.
- Máš pochyby, zda jsi dobrá máma?Podíváme se z nadhledu, co to vlastně dobrá máma je a proč právě ty jsi nejlepší máma pro své dítě.
- Jaká je role táty v rodině?Bonusový inspirační rozhovor, pro táty, kteří občas mají pocit, že už se s nimi doma nepočítá a pro mámy, které mají pocit, že jsou na všechno samy.
- Co mám dělat s nevyžádanými radami ze svého okolí?Aneb co jsou to osobní hranice a kde je hledat.
Co získáš vstupem do kurzu Klíč ke spokojenému miminku?

- Všechny moduly ihned k dispoziciDávkuj si informace, jak uznáš za vhodné, věřím, že každý uslyší to, co právě potřebuje v ten správný čas.
- Všechna videa v délce 5-25 minutAby si je stihla pustit každá máma třeba při uspávání, nebo na procházce s kočárkem.
Každá máma je nejlepším odborníkem na své dítě, pokud má dostatek informací a podporu.
Jsem připravená Tě podpořit a zodpovědět Tvé otázky.
Nemusíš se v tom motat pořád dokola a už vůbec na to nemusíš být sama.
- Ve kurzu Klíč ke spokojenému miminku najdeš podporu a inspiraci, jak si usnadnit život s malými dětmi a jak je lépe chápat.
- Pomůžu Ti z nadhledu se podívat, co se děje ve Tvém dítěti a jak se s ním lépe sladit, aby vám vztah fungoval i bez křiku a pláče.
- Získáš jiný úhel pohledu, tolik potřebnou sebe-jistotu a více lehkosti a klidu při zvládání běžných každodenních situací.
- Vrátí se Ti zase radost ze života a těšení se na každý další den, bez pocitu, že mateřství je jen období, které se musí nějak přežít, nebo vydržet.
- Ukážu Ti cestu od unavené a naštvané mámy k mámě s nadhledem, která zná potřeby a vývoj svého dítěte, je pro své dítě vzorem a dítě ji chce samo následovat. Máma, která si umí zachovat klid i když situace okolo se může zdát nepřehledná.
Kolik kurz Klíč ke spokojenému miminku stojí?
Celková hodnota kurzu je 6 900 Kč
Ale tohle není cena pro Tebe. Já chci, aby si tyhle důležité informace mohla dovolit každá máma a aby zůstaly dostupné pro všechny.
Ušetři si další dny, týdny nebo měsíce tápání, vyhledávání informací a kupování desítek minikurzů od různých lektorů, kteří si často protiřečí.
Přidej se do kurzu svůj Klíč ke spokojenému miminku právě teď.
Už jsi připravená naskočit za mnou do kurzu?
Je to levnější, než balení plenek na rok, viď?
A jsem si jistá, že se ti tahle investice do miminka skutečně vyplatí.
Co říkají na kurz mé klientky?
Reference jsou printscreeny soukromých zpráv, statusů v uzavřené facebookové skupině a e-mailů od mých klientek, chráním jejich soukromí a proto neuvádím jejich jména. Jména uvádím pouze v případě, že reference byla přímo sdílena na veřejných stránkách.
"Škoda, že jsem tento Manuál neměla k dispozici před 6ti lety u svého prvního miminka."

"Musím si videa pouštět všechny dokola a pravidelně."

"Děkuji, za to, co děláš a že i my, maminky, máme možnost se někde vypovídat a požádat o radu, nebo pomoc."

"Nadchly mě Vaše videa, články a hledám inspirace, návod, manuály, jak rozumět svému dítěti a celé mateřství si užít."

"Díky, že můžu být o trošku napřed, nebo dohnat a pochopit, co jsem nechápala. Děkuji, doporučím všem svým kamarádkám"


"V jednom měsíci věku miminka mám první klidný odpoledne, kdy se mi nekroutí v náručí a nebrečí až do vyčerpání. Díky!"





"Ach, kdyby něco takového bylo, když se narodil Kristián (první miminko)! To by byla moje záchrana!"

"Tak video krásné, až je mi líto, že jsem něco takového neměla jako výzbroj už v porodnici!"

"Ne každý má rozumné a lidské přístupy."

"Dáváš maminkám jistotu a důvěru v sebe sama. Hrozně bych ráda, aby si Tvůj manuál pořídily všechny maminky, kdybych mohla, všechny bych je obdarovala."

"Super podpora pro mě, jako utahanou prvomámu, která si občas neví s něčím rady."

"Škoda, že tento kurz nebyl k dispozici před dvěma roky, kdy jsem strávila dlouhé hodiny na internetu a spoustu odpovědí se mi ani nedostalo."







Přístup do své členské sekce dostaneš ihned po zaplacení objednávky a rovnou můžeš začít a to i při koupi kurzu na splátky.
Nemusíš ztrácet další drahocenný čas. Procházej kurzem svým tempem, jak potřebuješ Ty a Tvé miminko.
Kurz máš už napořád, takže ho můžeš využít i pro své další miminko.
Všechna videa mají maximálně 25 minut, aby sis je stihla v klidu pustit třeba na procházce s kočárkem. Nebo při uspávání.
Přidej se do řady spokojených rodičů!
Ušetři si dny, týdny nebo měsíce tápání, vyhledávání informací a zkoušení metodou pokus omyl. Těším se na Tebe v kurzu 🙂
- Neomezený přístup ke všem videím - už napořádVeškeré materiály máš po ruce na jednom místě, neustále k dispozici a můžeš je absolvovat kolikrát chceš v čase, který Ti nejvíce vyhovuje. A můžeš je využít i na další miminko.
- PodporaSoučástí kurzu je i podpůrná Facebooková skupina, ve které se můžeš doptat na doplňující dotazy, které Tě mohou napadnout.
- GaranceZa kurzem si stojím a vím, že je na českém trhu zcela unikátní svým přístupem i rozsahem. Garantuji Ti, že pokud Ti kurz nesedne, nebo budeš mít pocit, že Ti nic nepřinesl, vrátím Ti peníze, pokud mi napíšeš e-mail na klara@manualkmiminku.cz během 14 dní od zakoupení kurzu.
- Informace na jednom místěUšetři spoustu času i nákladů spojených s cestováním na klasické kurzy. Nebo kupování několika minikurzů od různých lektorů, kteří si vzájemně protiřečí. Vše můžeš dělat v klidu a pohodlí svého domova. Vše, co potřebuješ vědět o svém miminku nyní najdeš na jednom místě. Zcela bez časového omezení.
Nemáš na to čas?
A co když právě díky tomu, že si teď těchto pár minut denně na shlédnutí videa najdeš, budeš mít času mnohem více?
Představ si, jaké by to bylo, kdybys rozuměla všem potřebám svého miminka. Kdybys na ně uměla reagovat dřív, než si o ně začne miminko říkat pláčem, s jistotou a klidem.
Ušetřila bys svůj čas, který nyní věnuješ hledání informací na internetu a v diskuzích, pro činnosti, na které Ti nyní čas nezbývá.
Měla byste více času pro sebe, nebo pro svého partnera.
Zbavila by ses svých strachů a nejistot, zda se s Tvým miminkem děje všechno správně.
Klidně to teď můžeš zavřít a říct si, že:
- teď to není moje priorita
- já ten čas fakt nemám
- nám to určitě nebude fungovat
- u nás vůbec není tak hrozné
- je to jenom období
- počkám a ono to nějak bude
- to dokážu úplně intuitivně
- manžel říkal, že to už nemám řešit
A je to v pořádku. Protože každý má svoji cestu a já věřím, že ty správné informace si nás najdou ve správný čas.
Zatím ale čas utíká a miminko rychle roste a tohle období, ze kterého nám miminko za chvilku vyroste, už nikdy nevrátíme zpátky.
V prvních třech letech totiž uděláme největší vývojový skok v životě. Už nikdy se v tak krátkém časovém úseku nenaučíme tolik nových věcí. A proto právě na tomto období nejvíce záleží.
Určuje nejen fyzické návyky, ale především se nastavuje vnímání nás jako sebe-samých.
Zajímají někoho moje potřeby? Nebo musím být hodná holka/hodný kluk, aby mě měl někdo rád? Hlavně být potichu a nebýt vidět? Nevyčnívat z davu? Nebo musím být výstřední a v něčem vynikat, aby si mě někdo všimnul? Musím křičet, aby mě někdo slyšel? Musím někomu něco dokázat, a někam to dotáhnout, abych za něco stál/a? Když mi partner věnuje málo času a pozornosti, znamená to, že si ji nezasloužím?
Objevují se Ti ještě otázky?
Kolik těch videí je?
Není toho moc?
Budu stíhat?
Kolik mi to zabere času?
Zvládnu to?
Co když se nechci pro miminko úplně obětovat?
„Dítě a matka jsou spojené nádoby, kdy pocity a emoce jednoho se zcela jistě zrcadlí v tom druhém a je skvělé naučit se s tím pracovat.“

Kdo Tě kurzem provede?
Jmenuji se Klára Stará, jsem máma čtyř dětí, průvodkyně světem miminek, lektorka Životních map a autorka EVT metody.
Jsem otevřená, pravdivá, upřímná a pečující. Umím být i rázná. Pro někoho málo alternativní, pro jiného příliš. Umím hledat cesty a řešení i tam, kde je ostatní nevidí.
Začala jsem v roce 2013 jako instruktorka plavání v Baby Clubu Plaváček, kde jsem pracovala se skupinami rodičů a dětí od dvou měsíců do deseti let. Kromě plavání v bazénu a vedení dvou poboček Plaváčku, jsem také chodila na osobní návštěvy do rodin a učila rodiče manipulovat s miminky v souladu s jejich přirozeným psychomotorickým vývojem, nošení v šátku i nosítku a plavání ve vaně. Během téměř osmi let v Plaváčku jsem pracovala s více než tisícovkou rodin.
Nejčastějším důvodem, proč si mě rodiče zvou do rodin, je kromě zájmu o vaničkování také řešení bolení bříška u miminka, nejistota při správné manipulaci s miminkem a zájem o zdravý způsob nošení miminka a často celkový pocit "nejsem si jistá, zda přesně vím, co mé miminko potřebuje, proč pláče, co se mi snaží říct, co mám udělat, abych mu lépe rozuměla".
Dávám rodičům podporu, pomáhám jim najít jejich vlastní sebedůvěru, učím je naslouchat svým dětem.
Později jsem se zaměřila více na zkoumání toho, proč miminka pláčou a jak to souvisí s jejich emocemi, vývojem a tělem, jaké jsou skutečné potřeby miminek a co můžeme udělat, aby miminka byla více spokojená a v klidu.
Na základě svých téměř deseti let zkušeností, které jsem na vlastní kůži prožila také se svými čtyřmi dětmi, jsem vytvořila on-line kurz Klíč ke spokojenému miminku, kde učím rodiče, jak mohou lépe chápat, co se děje v jejich dětech z hlediska vývoje, emocí, i co se děje v jejich těle. Založila jsem taky Klubovnu Mámy s nadhledem, která je nejrozsáhlejším klubem pro rodiče miminek až školkáčků.
Moje heslo je: "Aby už žádné dítě nemuselo zbytečně plakat a žádná máma nebyla zoufalá."
Možná se se mnou potřebuješ lépe seznámit?
Pojď si pro Klíč ke spokojenému miminku
Těším se na Tebe v kurzu 🙂